Share

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با استقبال از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایالات متحده با ارائه قطعنامه‌ای برای بستن پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران موافق است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

به گزارش آسوشیتدپرس، مارک تونر افزود گزارش مدیرکل آژانس با آنچه که آمریکا به آن دست یافته «هم‌خوانی» دارد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه دوم دسامبر / ۱۱ آذر با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که پس از سال ۲۰۰۹ «نشانه معتبری» از انجام فعالیت‌های مرتبط با توسعه و گسترش سلاح‌های هسته‌ای در ایران پیدا نکرده است.

با این حال در این گزارش گفته شده که ایران دست‌کم تا انتهای سال ۲۰۰۳ میلادی فعالیت‌هایی مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای انجام داده اما این فعالیت‌ها از حد مطالعات امکان‌سنجی و علمی فرا‌تر نرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است که ایالات متحده هم پیش‌تر به این نتیجه رسیده بود که ایران ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای خود را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده است.

به‌گفته مارک تونر گزارش آژانس، شرایط را برای اجرای توافق جامع هسته‌ای که قدرت‌های غربی و ایران در ۱۴ ژوئیه / ۲۳ تیر سال جاری به آن دست یافتند، فراهم می‌کند.

بر پایه این برنامه که در ایران از آن به عنوان «برجام» یاد می‌شود، ایران باید یک سری محدودیت‌ها در تأسیسات هسته‌ای خود برقرار کند تا در ازای آن تحریم‌ها علیه این کشور لغو شود.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو ارشد هیأت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران نیز گزارش آژانس را «مثبت» دانسته و آن را به معنای «تأیید صلح آمیز بودن برنامه اتمی» ایران توصیف کرده است.

گزارش آژانس قرار است به نشست یک روزه شورای حکام آژانس که در تاریخ ۱۵ دسامبر / ۲۴ آذرماه جاری برگزار می‌شود، ارائه گردد تا اعضای شورای حکام درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

بر پایه توافق جامع هسته‌ای، گزارش آژانس و تصمیم شورای حکام، مقدمه اجرای موارد برنامه جامع اقدام مشترک است.

Share