Share

خبرهای خوبی از نشست پاریس و احتمال دستیابی به یک توافق جامع و بلندپروازانه آب و هوایی به گوش نمی‌رسد.

Paris-2015-3

پس از اظهار نظر لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه و رئیس نشست تغییرات آب و هوایی پاریس مبنی بر کارشکنی برخی کشورها اعم از عربستان و هند، اینک اتحادیه اروپا نیز از وضع موجود گلایه می‌کند.

میگل آریاس کانیته، رئیس بخش اقلیم اتحادیه اروپا در اظهار نظر اخیر خود درباره دستیابی به توافق احتمالی نشست تغییرات آب و هوایی پاریس(کاپ 21) گفت: «اقدام کشورها به هیچ وجه برای دستیابی به توافقی جامع و بلند مدت کافی نیست».

به گفته او توافق و همدستی چین و آمریکا، به اهداف بلند پروازانه این نشست خدشه وارد کرده و توافق احتمالی را سست و رقیق می‌کند. توافق با بلندپروازی محدود و محافظه‌کاری به نفع محیط زیست و آینده بشر نخواهد بود.

اتحادیه اروپا برنامه‌های جاه طلبانه‌ای را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای اعلام کرده ‌است و دست‌کم سال‌ها است که کشورهای عضو اتحادیه در این مسیر گام‌های مهمی برداشته‌‌اند. با این حال اکثر کشورها علی‌رغم اظهارات بلندپروازانه در کاهش گازهای گلخانه‌ای خود و جلوگیری از گرمایش زمین، ولی درعمل گام چندانی برای عینی شدن وعده‌های خود بر نمی‌دارند.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند در صورت احتمال وقوع شکست در دستیابی به توافقی زیست محیطی در نشست پاریس، رهبران جهان باید دوباره به محل برگزاری کنفرانس در بورژه پاریس بازگردند.

بیشتر بخوانید: در نشست پاریس چه می‌گذرد؟

Share