Share

در پی حمله به یک مرکز معلولان در سن ‌برناردینوی کالیفرنیا و کشته شدن ۱۴ نفر، باراک اوباما درباره تروریسم با مردم آمریکا سخن گفت. او همچنین بار دیگر خواهان قانون جدید کنترل سلاح در آمریکا شد.

Barack-Obama

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی از کاخ سفید، تهدیدهای تروریستی را «واقعی» دانست اما گفت ایالات متحده به این تهدیدها پایان خواهد داد.

در روز چهارشنبه دوم دسامبر / ۱۱ آذر دو نفر به نام‌های سیدرضوان فاروق و تشفین مالک به یک مرکز معلولان در سن‌برناردینو حمله کرده و ۱۴ نفر را کشتند و ۱۷ نفر را زخمی کردند. آن‌ها در حال فرار به‌دست پلیس کشته شدند. دو مهاجم زن و شوهر بودند و داعش آن‌ها را طرفداران خود معرفی کرد.

اوباما گفت: «ما داعش و دیگر سازمان‌هایی که سعی در کشتن ما را دارند نابود خواهیم کرد.»

او گفت پیروزی با «کلمات تند» به دست نمی‌آید بلکه با «قدرت، دانایی، مقاومت و بی‌امانی ما» قابل دستیابی است.

رئیس جمهوری آمریکا بر ادامه عملیات نظامی علیه «توطئه‌گران تروریست» تأکید کرد اما همچنان شرکت در عملیات زمینی نظامی در سوریه و عراق را رد کرد و گفت عملیات زمینی خواست داعش است و با اشغال سرزمین‌های دیگر آن‌ها قوی‌تر خواهند شد.

او گفت نبرد آمریکا با داعش نبرد با اسلام نیست و آمریکا باید جوامع مسلمان را به عنوان متحدان خود علیه تندروها جذب کند. به‌گفته او داعش از اسلام دفاع نمی‌کند بلکه «آن‌ها مجرم و قاتل‌، و بخشی از یک فرقه مرگ‌اند.»

اوباما در عین حال وظیفه مسلمانان جهان را ریشه‌کن کردن نظرات رادیکال در میان خود دانست.

او با اشاره به کشتار در سن‌‌برناردینو گفت هنوز ثابت نشده است که دو فرد تروریست از خارج دستور می‌گرفته‌اند.

اوباما از «مرحله جدید» تهدید صحبت کرد و گفت همان‌طور که رویداد سن‌برناردینو نشان داد تروریست‌ها در حال حاضر شکل کمتر پیچیده‌ای از خشونت را نشان می‌دهند.

رئیس جمهوری آمریکا از تلاش‌های داخلی برای نبرد با تروریست‌ها صحبت کرد و بار دیگر بر کنترل خرید سلاح در آمریکا تأکید نمود و از نمایندگان کنگره خواست تا در مورد ممنوعیت خرید سلاح اقدام کرده و قوانین جدیدی در این‌باره تصویب کنند.

او پیش از این نیز بارها بر این خواسته پای فشرده بود اما کنگره آمریکا که اکثریت آن در دست جمهوری‌خواهان است با آن مخالفت کرده است.

Share