Share

در پی پیروزی حزب راست افراطی «جبهه ملی» در مرحله نخست انتخابات منطقه‌ای فرانسه، مطبوعات مهم این کشور از این پیروزی به‌عنوان «شوک» یاد کردند.

صفجه نخست دو روزنامه «لیبراسیون» و «اومانیته» در فردای انتخابات منطقه‌ای فرانسه

صفجه نخست دو روزنامه «لیبراسیون» و «اومانیته» در فردای انتخابات منطقه‌ای فرانسه

«ما برای آن فراخوانده شدیم تا به وحدت ملی برسیم، امری که کشور به آن نیاز دارد»، با این کلمات مارین لو پن ۴۷ ساله، رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» نسبت به نتایج مرحله نخست انتخابات منطقه‌ای فرانسه واکنش نشان داد. این انتخابات روز گذشته یکشنبه ۶ دسامبر / ۱۵ آذر برگزار شد.

حزب «جبهه ملی» موفق شد ۲۷,۹۶ درصد آرای این انتخابات را از آن خود کند. مارین لوپن و خواهرزاده‌اش ماریون مارشال ـ لو پن، حتی موفق شدند در مناطق شمالی و جنوب شرقی فرانسه به ترتیب ۴۰,۳ درصد و ۴۱,۲ درصد آرا را به‌دست آورند. بدین ترتیب مارین لو پن «جبهه ملی» را «قوی‌ترین حزب فرانسه» نامید.

اتحاد متشکل از نیروهای راست شامل «جمهوری‌خواهان» به‌رهبری نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه، «جنبش دمکرات» و «اتحاد دمکرات‌ها و مستقل‌ها» با ۲۶,۸۹ درصد و حزب سوسیالیست با ۲۳,۳۳ درصد به‌ترتیب پس از «جبهه ملی» قرار گرفتند.

۴۴ میلیون نفر در این انتخابات حق رأی داشتند که ۵۱ درصد آن‌ها در آن شرکت کردند. این میزان پنج درصد بیشتر از انتخابات پنج سال پیش است.

اما همه فرانسوی‌ها همچون مارین لو پن از نتایج این انتخابات خشنود نیستند. روزنامه‌های مهم فرانسه با شگفتی از نتایج انتخابات یاد کرده‌اند.

شماره‌های صبح دوشنبه ۷ دسامبر / ۱۶ آذر روزنامه‌های «اومانیته» و «لو فیگارو» با تیتر بزرگ «شوک» منتشر شده‌اند.

«اومانیته» با انتشار صفحه نخست خود در توئیتر آورده است: «سایه‌های تیره انتخابات منطقه‌ای ۲۰۱۵». این روزنامه چپگرا نوشته است «نیروهای مترقی باید سریعاً واکنش نشان دهند و متحد شوند.»

روزنامه «لیبراسیون» نیز با انتشار تصویر محو و دیجیتالی مارین لو پن تیتر زده است: «نزدیک می‌شود».

این روزنامه نوشته است: «به‌رغم مقاومت خوب چپ در این انتخابات نسبت به آن‌چه انتظار می‌رفت، جبهه ملی دست‌کم در شش منطقه [از ۱۳ منطقه] حزبِ نخست شده است.»

لیبراسیون پیروزی «جبهه ملی» را «بی‌سابقه» توصیف کرده و گفته است: «راست‌های افراطی می‌توانند در دومین دور انتخابات در چندین منطقه پیروز شوند و بدین ترتیب رأی‌دهندگان را به این‌که جبهه ملی قوی‌ترین حزب است، عادت دهند.»

این روزنامه پیروزی راست افراطی در مرحله نخست انتخابات منطقه‌ای فرانسه را نتیجه استفاده جبهه ملی از ترس مردم پس از ترورهای ۱۳ نوامبر پاریس دانسته است.

کمی پیش از انتخابات روزنامه «لوموند» فرانسه نیز «جبهه ملی» را «خطر بزرگ برای فرانسه» و اعتبار بین‌المللی آن دانسته بود.

«جبهه ملی» در رقابت‌های انتخاباتی علیه اروپا و خارجی‌ها تبلیغ می‌کرد و بر بستن مرزهای فرانسه و امنیت بیشتر تأکید داشت.

دور دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه روز یکشنبه آینده ۱۳ دسامبر / ۲۲ آذر برگزار می‌شود. هر حزبی که ۱۰ درصد آرا را به دست آورده، می‌تواند در دور دوم شرکت کند.

Share