Share

با تصویب پیش‌نویس قطعنامه کنفرانس آب و هوایی پاریس (COP21)، این کنفرانس از امروز، دوشنبه ۷ دسامبر / ۱۶ آذر با حضور بیش از ۱۰۰ وزیر از کشورهای مختلف وارد مرحله تعیین‌کننده خود شد. وزیران شرکت‌کننده چهار روز به داوری سیاسی درباره بسیاری از مسائل برجسته خواهند پرداخت.

cop21-2

به‌گزارش رویترز، هدف مذاکرات ۱۹۵ کشور، تصویب یک توافق جهانی و الزام‌آور در مورد مبارزه با گرمایش زمین در روز جمعه، بر اساس پیش‌نویسی است که تصویب شد.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه و رئیس کنفرانس پاریس امروز گفت که این کنفرانس «هفته امید» را آغاز می‌کند و «زمان گرفتن تصمیمات فرا رسیده است».

فابیوس با تأکید بر این‌که «ما می‌توانیم و باید به هدف برسیم»، توافق را یک امر «حیاتی» دانست و گفت: «ما همه باید با یک چشم‌انداز سیاسی به توافقات ممکن دست یابیم.»

او از گفت‌وگو درباره همه جوانب توسط ۱۴ وزیر، از جمله از کشورهای در حال توسعه، برای گشودن نقاط دشوار مانند راه‌ حل‌های متفاوت دولت‌ها و مسائل مالی خبر داد.

یک فوروم مشاوره با عنوان «کمیته پاریس» به روی تمام هیأت‌های شرکت‌کننده گشوده خواهد بود و تحت ریاست لوران فابیوس دست‌کم یک بار در روز نشست خواهد داشت. نخستین نشست این کمیته شامگاه دوشنبه برگزار خواهد شد.

۱۴ وزیر ذکر شده نخستین نتایج بحث‌ها در چهار گروه کاری در مورد حمایت از کشورهای در حال توسعه، اختلاف‌ها، اهداف بلندمدت، بررسی تعهدات و تدابیر قابل اتخاذ برای گنجاندن آن‌ها در توافق نهایی آینده را در اختیار فابیوس قرار خواهند داد.

چهار گروه کاری فعالیت خود را از روز گذشته (یکشنبه) آغاز کردند.

در روز سه‌شنبه این ۱۴ وزیر موارد اصلی را که بحث‌های بیشتری بر روی آن‌ها صورت گرفته جمع‌آوری کرده تا دیدگاه‌های بسیار گوناگون را کنار بگذارند و فرمول‌بندی‌های موقت را وارد متن نوشته‌شده توسط مذاکره‌کنندگان کرده و در روز چهارشنبه «دیدگاه مشترک» را بیرون آورند.

لوران فابیوس گفت: «هدف ما باید این باشد که روز چهارشنبه به نخستین دیدگاه مشترک توافق نهایی دست یابیم.»

از سوی دیگر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از شرکت‌کنندگان کنفرانس پاریس خواست تا تلاش خود برای دستیابی به یک توافقنامه را «تا پیش از وقوع یک فاجعه اقلیمی» بیشتر کنند.

او در برابر وزیران محیط زیست که در سالن کنفرانس گرد آمده بودند گفت: «در خارج از سالن‌های گردهمایی موجی جهانی به سود یک توافق قوی جهانی در حال شکل‌گیری است.»

بان کی مون گفت: «جهان از شما بیش از اتخاذ تدابیر نیمه‌کاره و رویکردهای تدریجی انتظار دارد.»

روز گذشته (یکشنبه) نمایندگان کشورهای حاضر در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس پس از گذشت یک هفته از آغاز این نشست در ‌‌نهایت پیش‌نویس توافقنامه احتمالی را به تصویب رساندند.

با تصویب این پیش‌نویس فضای خوش‌بینانه‌تری نسبت به روزهای قبل در این نشست حاکم شد.

بیشتر بخوانید: تصویب پیش‌نویس توافقنامه تغییرات آب و هوایی در پاریس

Share