Share

در آستانه نشست وزیران خارجه ۱۰ کشور در اسلام‌آباد برای مشاوره در باره وضعیت افغانستان، گروهی از طالبان به فرودگاه شهر قندهار حمله کردند. در نشست موسوم به “قلب آسیا” که رئیس جمهور افغانستان نیز در آن شرکت دارد، موضوع از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان نیز در دستور کار است.

afghan-taliban-launches-attack-on-kandahar-airport-1449599209

فرودگاه قندهار، عکس از سایت وایس نیوز

تهاجم نیروهای طالبان به فرودگاه قندهار، عصر سه‌‌شنبه ۱۷ آذر شروع شد. صمیم اخپلواک، سخنگوی والی قندهار ابتدا از کشته شدن هشت نفر و  جراحت ده نفر خبر داده بود.

چهار‌شنبه ۱۸ آذر، نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کردند که درگیری‌ها به پایان رسیده اما عملیات پاک‌سازی در محل ادامه دارد. اما قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان در توئیتر نوشت که درگیری‌ها ادامه دارند و تا حال ده‌ها سرباز ارتش کشته، ده‌ها خانه ویران و چندین هواپیما در فرودگاه منهدم شده‌ است.

به گفته مقامات محلی در این درگیری که از دیشب تا بعد از ظهر امروز ادامه داشت ۳۷ نفر غیرنظامی از جمله چند زن و کودک کشته شده‌اند و نه نفر از مهاجمان طالبان هم جان خود را از دست داده‌اند.  ۳۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در بنای میدان هوایی قندهار، مرکز ناتو و سازمان نظامی کشور مستقر است که گروه طالبان توانسته‌ از دروازه اول آن عبور کند و و درگیری را در داخل بنای فرودگاه ادامه دهد.

جاوید تنویر، خبرنگار بخش پشتوی شبکه تلویزیون یک که در شهر قندهار به سر می‌برد، در گفت‌وگو با رادیو زمانه گفت که ساعت سه بعد از ظهر به وقت اروپا درگیری‌ها در میدان هوایی شهر به پایان رسید. او می‌گوید پانزده تن از افراد انتحاری دیشب وارد شهر شده‌ اول در بازار محلی انفجار راه انداخته‌اند و بعد در مدرسه محلی مستقر شده‌ و از آن جا وارد میدان هوایی شده‌اند.

بیشتر بخوانید: ده‌ها کشته در حمله به فرودگاه قندهار

هنگام ورود این افراد به بنای مدرسه این محل خالی بوده و گروه طالبان از این بنا به عنوان پناه‌گاه استفاده کرده‌اند. از زمان ورود این گروه به میدان هوایی قندهار از دیشب چندین پرواز متوقف شده است و هنوز نیز با وجود توقف درگیری‌ها، این محل به روی مسافران بسته است.

به گفت‌وگو با جاوید تنویر گوش دهید:

Share