Share

دیوید کامرون، نخست‌ وزیر بریتانیا در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران خواهان آزادی کمال فروغی، شهروند ایرانی-بریتانیایی شد.

kamal-foroughi_1

سایت ایندیپندنت، شنبه ۱۲ دسامبر/ ۲۱ آذر گزارش داد که نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به پرسش‌های مطرح شده در مجلس اعیان این کشور «شخصاً» در پرونده فروغی دخالت خواهد کرد و در قدم اول نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران نوشت.

کمال فروغی که در پست مشاور شرکت نفت و گاز پتروناس در ایران مشغول به کار بود، در سال ۹۰ به اتهام «جاسوسی» بازداشت و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به هفت سال حبس محکوم شد.

بر پایه این گزارش، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا نیز شهریور سال جاری در سفری به تهران در دیدار با حسن روحانی درخواست آزادی کمال فروغی ۷۶ ساله را مطرح کرد.

سازمان عفو بین‌الملل مهرماه ۹۴ اعلام کرد که «کمال فروغی بیمار و نیازمند مراقبت و مداوای ویژه است».

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل «چون زندان فاقد پزشک متخصص است، او باید هرچه زود‌تر زیر نظر پزشکان در خارج از زندان تحت مداوا قرار گیرد.»

خبر زندانی شدن کمال فروغی، نخستین بار اکتبر سال جاری و پس از آنکه خانواده فروغی تصمیم گرفت سکوت خود را بشکند در گاردین چاپ شد.

کامران فروغی چندی پیش به شبکه آی‌تی‌وی بریتانیا گفته بود که «پدرش کاملاً بی‌گناه است و اگر او را طولانی در زندان نگه دارند جان خود را از دست خواهد داد و ما او را دیگر هرگز نخواهیم دید».

به گفته او «هیچ کس نمی‌داند برای چه  او در زندان است و حتی خودش هم نمی‌داند چرا زندانی شده است».

به باور کامران فروغی بازداشت پدرش که به عنوان مشاور تجاری در تهران کار می‌کرد «یک اشتباه بزرگ است».

Share