Share

اکبر هاشمی رفسنجانی می‌گوید گروهی در حال بررسی صلاحیت کسانی برای رهبری ایران هستند که اگر حادثه‌ای پیش آمد بتوانند آن‌ها را برای رأی‌گیری مطرح کنند.

rafsanjani

هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا که یکشنبه ۲۲ آذر منتشر شد گفت مجلس خبرگان رهبری «وقتی که بنا شد رهبری عوض شود یا نباشد و کس دیگری بیاید، دوباره باید کار عمده‌ای انجام دهند.»

انتخابات مجلس خبرگان رهبری ایران در هفتم اسفند سال جاری همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره انتخاب شورای رهبری گفت: «در قانون اساسی رهبری را از اول شورایی نوشتند».

هاشمی با اشاره به آن‌ که آیت الله خمینی «در حد صحبت و نه در دستور» معتقد بود که «رهبری شورایی جواب نمی‌دهد» گفت که در زمان انتخاب رهبری پس از آیت‌الله خمینی، «خود آیت‌الله خامنه‌ای طرفدار شورا و عضو پیشنهادی ما بود.»

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که برای انتخاب رهبر جدید در سال ۶۸، ۳۵ نفر به شورا و ۴۵ نفر به رهبری فرد رأی دادند.

او اضافه کرد که اعضای جامعه مدرسین قم به آیت‌الله گلپایگانی برای رهبری رأی دادند اما «رأی گرفتیم که همان ۱۴ نفر رأی دادند و انتخاب نشد».

هاشمی رفسنجانی با اشاره به این که تصمیم خبرگان رهبری در آن مقطع رهبری فرد بود، گفت: «البته الان پشیمان نیستیم، چون شاید اگر در آن موقع و در آن شرایط کشور، شورایی می‌گذاشتیم، مشکلاتی پیش می‌آمد.»

او با تأکید بر این که «رهبری قدرت مطلق کشور» است گفت: «ما باید بر نهادهای زیرنظر رهبری نظارت کنیم».

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس خبرگان رهبری وظیفه انتخاب و عزل رهبر و نیز نظارت بر او از طریق شورای تحقیق این مجلس را بر عهده دارد.

گروهی از اصول‌گرایان از ترکیب احتمالی مجلس خبرگان آینده ابراز نگرانی کرده‌اند و احتمال «تشکیل یک اقلیت قوی در خبرگان» را هشدار داده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تنوع بیشتر در پیکره خبرگان را موجب «بالاتر رفتن اعتبار رهبری» دانست و گفت: «رهبری مال همه و پدر کل جامعه، یعنی مسلمان، غیرمسلمان، چپ و راست است و باید مرجعی که ایشان را تعیین می‌کند، متعلق به همه باشد».

هاشمی رفسنجانی در مورد فهرست نامزدهای مورد حمایت خود گفت: «در هیچ انتخاباتی لیست ندادم، مگر زمانی که حزب داشتیم و حزب جمهوری لیست می‌داد و ما هم می‌دادیم چون جزو آن بودیم». او در ادامه گفت که وقتی کسانی که در نظر دارد نامزد شدند و «از فیلتر گذشتند» از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

پیشتر هاشمی رفسنجانی گفته بود که در این دوره انتخابات مجلس خبرگان نامزد خواهد شد.

Share