Share

فرشاد مؤمنی، اقتصاددان گفته است که رتبه جهانی ایران در مبارزه با فساد اصلا مناسب نیست و ایران از ۷۷ درصد کشورهای جهان فاسد‌تر است.

poul

مؤمنی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت از سال ۱۳۵۵ که حاکمیت تصمیم گرفت به صورت سیستماتیک با فساد مبارزه کند، «سازمان‌های متولی این امر هر سال گسترش پیدا کرد اما آمار‌ها نشان می‌دهد که به موازات گسترش این سازمان‌ها، فساد نیز افزایش داشته است.»

به‌گفته این اقتصاددان، «دولت و بخش خصوصی باید به یک فهم نظری مشترک در مورد مبارزه با فساد برسند در غیر این صورت مبارزه با فساد وقت هدر دادن است.»

سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارش سال گذشته میلادی خود اعلام کرده بود که ایران در بین ۱۷۵ کشور در رتبه ۱۳۶ «شاخص جهانی احساس فساد» قرار دارد.

«شفافیت بین‌الملل» یک سازمان غیردولتی مستقر در آلمان است که هر سال چنین فهرستی را منتشر می‌کند.

کشور‌ها در این فهرست بر پایه «فساد، اختلاس، رشوه‌گیری، خرید و فروش پست‌های دولتی، رشوه‌پذیری دستگاه قضایی، فساد مالی در میان سیاستمداران و مقام‌های دولتی و عدم مقابله کافی یا ناکارایی در پیکار علیه مواد مخدر» رتبه‌بندی می‌شوند.

بهترین رتبه ایران از نظر «شاخص فساد» مربوط به سال ۲۰۰۳ می‌شود که در جایگاه ۷۸ قرار داشت.

بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل در سال ۲۰۱۴ «دانمارک، نیوزلند، فنلاند، سوئد و نروژ» که در رتبه‌های اول تا پنجم فهرست قرار دارند، کمترین فساد را داشته‌اند.

خرداد سال جاری رسانه‌ها خبر دادند که تشکیلات جدیدی برای مقابله با فساد در ایران به نام «کمیته تعاملی» تشکیل می‌شود. هدف این کمیته «مقابله با فساد به ویژه پیشگیری از آن» اعلام شده است.

اما مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری پیش‌تر گفته بود ایجاد سازمان مبارزه با فساد، «موازی‌کاری و فسادآور است.»

تحلیلگران بر این باور هستند که «فساد سیستماتیک» در ایران همه نها‌دها و ارگان‌ها را درگیر خود کرده است.

Share