Share

برای نخستین بار زنان عربستان سعودی توانستند در یک انتخابات شرکت کنند. با شرکت زنان در انتخابات شوراهای شهر، دست‌کم ۱۵ زن به شوراها وارد شدند.

Saudi-Arabia-Women

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، در انتخابات شوراهای شهر عربستان سعودی که روز شنبه ۱۲ دسامبر / ۲۱ آذر برگزار شد، شش هزار مرد و ۹۰۰ زن برای به‌دست آوردن کرسی‌های ۲۸۴ شورا ثبت نام کردند که دست‌کم ۱۵ زن موفق شدند آرای لازم را کسب کنند. در این انتخابات ۴۷,۴ درصد واجدان شرایط شرکت کردند.

بیشتر بخوانید: زنان عربستان برای اولین بار رأی دادند

در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، سه زن و در شهر بندری جده در غرب عربستان سعودی دو زن توانستند به این شوراها راه یابند. یکی از این زنان لما عبدالعزیز السلیمان نام دارد که عضو هیأت مدیره اتاق بازرگانی محلی در جده است.

سلما حساب العطیبی، زن دیگری است که به شورای شهر مکه، شهر مقدس مسلمانان، راه یافته است. همچنین در شهرهای دیگر خبرهایی از موفقیت زنان در این انتخابات منتشر شده است.

انتخابات روز شنبه پس از سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۱ سومین دور انتخابات شوراهای شهر در عربستان سعودی بود.

عربستان سعودی آخرین کشور در جهان بود که تنها مردان در آن حق رأی داشتند. مدافعان حقوق بشر از نخستین حضور زنان در انتخابات این کشور استقبال کرده‌ و آن را گام مهمی در راه برابری دانسته‌اند.

به‌طور عمومی در عربستان سعودی، به‌عنوان یک کشور به‌شدت محافظه‌کار اسلامی، زنان با محدودیت‌های بسیاری مواجه هستند. آن‌ها نه اجازه دارند رانندگی کنند و نه بدون اجازه مردان می‌توانند کار، سفر و یا ازدواج کنند. در رقابت‌های انتخاباتی نیز نامزدهای زن تنها می‌توانستند در میان زنان ظاهر شده و از برنامه‌های خود دفاع کنند.

شوراهای شهر تنها نهادهایی در این کشور پادشاهی مطلق هستند که دو سوم اعضای آن را مردم انتخاب می‌کنند. یک سوم دیگر را دولت برمی‌گزیند. حوزه فعالیت شوراهای شهر به‌طور عمده به ساخت‌وساز جاده‌ها، گسترش امکانات عمومی و دفع زباله محدود شده است.

آمریکا از رأی دادن زنان در عربستان سعودی به‌عنوان یک «نقطه عطف تاریخی» سخن گفت. جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شرکت زنان در انتخابات شوراهای شهر را «گامی مهم» در راه انتخابات جامع واقعی در پادشاهی سعودی دانست.

Share