Share

برنده اصلی انتخابات منطقه‌ای فرانسه، نرخ مشارکت رای دهندگان فرانسوی بود. نزدیک به ۶۰درصد پای صندوق های رای رفتند. در مقایسه با ۴۹ درصد دور نخست و ده درصد بیشتر از همین انتخابات در سال ۲۰۱۰.

France-election

حزب راست افراطی جبهه ملی که در دور نخست انتخابات منطقه‌ای فرانسه بیشترین آرا را آورده بود، یک هفته بعد به سختی شکست خورد و در هیچیک از مناطق ۱۳ گانه رای نخست را نیاورد. نامزدهای حزب جمهوریخواه از راست میانه در هفت استان از جمله در «ایل دوفرانس» به مرکزیت پاریس، حزب حاکم – سوسیالیست- در پنج استان و حزب مستقل ملی‌گرایان نزدیک به جدایی طلبان جزیره کرس بیشترین آرا را به دست آوردند.

با وجود شکست سخت حزب افراطی جبهه ملی، مارین لوپن رهبر این حزب از موفقیت سنگر به سنگر حزبش در سال‌های اخیر خرسند به نظر می‌رسید. او در جمع هوادارانش گفت: «در دور دوم  انتخابات امسال در مقایسه با انتخابات منطقه‌ای پیشین در سال ۲۰۱۰، رأی نامزدهای ما از۹.۱۷ به ۳۰ درصد رسید.

این نتایج یک شکست شخصی برای رهبران حزب راست افراطی قرانسه نیز تلقی می‌شود زیرا مارین لوپِن رئیس جبهۀ ملی و معاون او «فلوریان فیلیپو» خود در دو استان «نوردپادوکاله» و «آلزاس لورن شامپانی اردِن» شکست خوردند. نامزد دیگر جبهه ملی، «ماریون مارشال لوپن»، خواهر زادۀ رهبر حزب نیز در استان جنوب شرقی با وجود نتایج امیدبخش دور نخست، در «پرووانس آلپ کوت دازور» موفق به پیروزی نشد اما این حزب در  بیشتر شوراهای استان، اصلی‌ترین حزب مخالف خواهد بود.

رادیو زمانه در بررسی انتخابات منطقه‌ای فرانسه و تاثیر آن بر اتحادیه اروپا پرسش‌هایی را با دو صاحب‌نظر در این زمینه، سعید پیوندی و جلال ایجادی مطرح می‌کند که از این قرارند:

*چه دلایلی این شمار بالای رای دهندگان فرانسوی را به پای صندوق‌های رای کشاند ؟

* جبهه ملی اگر چه در هیچ منطقه‌ای اکثریت آرا را به دست نیاورد اما از نظر تعداد هفت میلیون نفری که به این حزب رای دادند پیشرفت چشمگیری داشت .آیا ترورهای ۱۳ نوامبر پاریس در این امر تاثیر گذاشت؟

* با وجود آن که این انتخابات محلی بود اما رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی اروپا توجه زیادی به آن داشتند. چرا؟

* فرانسوا اولاند و حزب سوسیالیست در فاصله یکسال ونیم به انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه با ششمین شکست انتخاباتی روبرو شدند. چه آینده برای اولاند پیش‌بینی می‌کنید؟

در همین زمینه

انتخابات منطقه‌ای فرانسه: دست جبهه ملی خالی ماند

در فرانسه چه می‌گذرد؟

Share