Share

آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در نشست با مسئولان عالی قضایی «نظارت مجلس خبرگان» بر رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای زیرمجموعه او را سخنان «بی‌پایه‌ای» دانست که رسانه‌ها دامن می‌زنند.

صادق لاریجانی مطرح کردن بحث «نظارت بر رهبری» را در نزدیکی انتخابات «فضاسازی‌های ناسالم» خواند و از رسانه‌ها خواست تا از آن پرهیز کنند.

صادق لاریجانی مطرح کردن بحث «نظارت بر رهبری» را در نزدیکی انتخابات «فضاسازی‌های ناسالم» خواند و از رسانه‌ها خواست تا از آن پرهیز کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، صادق لاریجانی در این دیدار که امروز دوشنبه ۲۳ آذر برگزار شد، گفت: «گاهی رسانه‌ها به حرف‌هایی دامن می‌زنند که صحیح نیست؛ از آن جمله سخنان بی‌پایه‌ای است که درباره نظارت مجلس خبرگان بر رهبری و نهادهای زیرمجموعه ایشان مطرح می‌شود.»

او این تفسیرها از قانون اساسی را «آرزوها و توقعات غیرقانونی برخی افراد» دانست که به‌گفته او «ربطی به قانون اساسی ندارد».

رئیس قوه قضائیه «نظارت مجلس خبرگان بر رهبری» را سخنی «نادرست و غیرقانونی» اعلام کرد و گفت: «در قانون اساسی چیزی به نام نظارت بر رهبری نداریم.»

صادق لاریجانی افزود بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان در مورد شرایط رهبری و یا فقدان این شرایط تصمیم می‌گیرد و «نظارت رهبری» مقوله‌ای جداست و ربطی به این موضوع ندارد.

او گفت: «نظارت مجلس خبرگان بر رهبری مانند این است که بگوییم که افراد در مقام تقلید از مراجع، چون باید شرایطی همچون (اعلم بودن یا مجتهد مطلق بودن) یا عدالت را در مرجع تقلید احراز کنند، پس بر وی نظارت دارند؛ سخنی که بطلان آن روشن است.»

رئیس قوه قضائیه مطرح کردن چنین بحث‌هایی را در نزدیکی انتخابات «فضاسازی‌های ناسالم» خواند و از رسانه‌ها خواست تا از آن پرهیز کنند.

درباره نقش مجلس خبرگان در ساختار جمهوری اسلامی گرایش‌های مختلف حکومتی برداشت‌های متفاوتی دارند. از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، روز گذشته، یکشنبه ۲۲ آذر کار کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان را نظارت بر نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی دانسته بود.

هاشمی رفسنجانی نظارت بر نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی را از وظایف مجلس خبرگان برشمرده و گفته بود: «ما باید لااقل نهادهایی را که زیرنظر رهبری هستند و هر عیبی دارند، با رهبری مطرح و پیگیری کنیم که آن عیب برطرف شود.»

با این حال مخالفان حکومت می‌گویند این مجلس چه نقش نظارتی داشته باشد چه نه، نهادی غیردمکراتیک است چرا که شورای نگهبان مرجع تشخیص شرایط مورد نظر برای عضویت در مجلس خبرگان ‌است. این در حالی است که در قانون انتخابات مجلس خبرگان آمده کسانی که رهبر جمهوری اسلامی به‌صراحت یا به‌طور ضمنی، اجتهاد آنان را تأیید کرده باشد، از نظر علمی، نیازی به تشخیص شورای نگهبان نخواهند داشت. شش عضو از ۱۲ عضو شورای نگهبان با حکم رهبر جمهوری اسلامی عزل و نصب می‌شوند و شش عضو دیگر حقوقدانانی هستند که با معرفی رئیس قوه قضائیه (که توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شود) و اعلام نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند. بنابر این اکثریت این جمع در واقع با نظر رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شوند.

مجلس خبرگان ۸۶ عضو دارد که با رأی مردم و از میان «روحانیان» انتخاب می‌شوند. طول هر دوره مجلس خبرگان نیز هشت سال است.

انتخابات مجلس خبرگان همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز هفتم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

Share