Share

مرکز‌گرایی و تحقیر شهرستانی‌ها یا درک نادرست از طنز در یک مجموعه ویدیویی؟ پس از پخش هشتمین قسمت مجموعه «شهرزاد» گروهی از کرمانی‌ها به تصویری که از این شهر ارائه شده، اعتراض کردند. اعتراض آن‌ها ابتدا در شبکه‌های اجتماعی بازتاب پیدا کرد، اما به زودی به مجلس شورای اسلامی رسید و سخنگوی ارشاد اسلامی را هم وادار به واکنش کرد.

پریناز ایزدیار در نقش شیرین سر صخنه فیلمبرداری از مجموعه ویدیویی «شهرزاد»

پریناز ایزدیار در نقش شیرین سر صخنه فیلمبرداری از مجموعه ویدیویی «شهرزاد»

ماجرا از این قرار بود: در هشتمین قسمت «شهرزاد»، شیرین، دختر پرافاده «بزرگ آقا» (با بازی پریناز ایزدبار) بعد از سه ماه اقامت در کرمان به تهران برمی‌گردد. او به پدر مقتدرش می‌گوید: «تهرون کجا، بقیه جاها کجا، همه‌ش خاکی خلی، در و دهاتی»

و به قباد، همسرش هم می‌‌گوید: «خفه شدم از اینکه آنجا همه چیز بوی خاک و پهن می‌داد.»

کرمانی‌ها ابتدا در اینستاگرام به محتوای این گفت‌و‌گو معترض شدند و سپس دامنه این اعتراضات به تدریج بالا گرفت.

محمد مهدی زاهدی، رییس مجمع نمایندگان استان کرمان گفته است: «ما شدیداً این توهین را محکوم می‌کنیم و از قوه قضائیه و دادستانی کرمان می‌خواهیم که این قضیه را پیگیری کنند.»

نماینده مردم کرمان وعده داده بود که در صحن علنی مجلس موضوع توهین به کرمانی‌ها را در دستور کارش قرار دهد.
محمد رضا علیزاده، مدیر کل ارشاد اسلامی در کرمان خاطر نشان کرده است که چنانچه واقعاً به کرمانی‌ها توهین شده باشد از طریق مراجع قانونی این موضوع را پیگیری می‌کند.

استانداری کرمان اما مردم را به آرامش دعوت کرده و در همان حال حسین نوش‌آبادی، سخنگوی ارشاد اسلامی در نشست خبری دوشنبه ۲۳ آذر خود در دفاع از تهیه‌کنندگان مجموعه شهرزاد گفته است: «سازندگان این مجموعه قصد توهین نداشته‌اند. اگر مردم شریف کرمان صبر کنند خواهند دید که در قسمت‌های آینده از آن‌ها تجلیل خواهد شد.»

حسن فتحی، کارگردان خوش‌اقبال مجموعه شهرزاد هم در هم‌آوایی با سخنگوی ارشاد اسلامی وعده داد که در قسمت یازدهم مردم کرمان مورد ستایش قرار گیرند.

«شهرزاد» روایتی تحریف‌شده از سال‌های بعد از کودتای ۲۸ مرداد در قالب یک «ساگای خانوادگی» است. پریناز ایزدبار، بازیگر نقش شیرین در این مجموعه ویدیویی به پیشزمینه تاریخی داستان اشاره کرد و کرمانی‌ها را به بزرگ‌نمایی متهم کرد. او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «امیدوارم سوءتفاهم‌ها برطرف شود. همه جای ایران برای من زیباست.»

آخرین بار در برنامه «فیتیله» که جمعه ۱۵ آبان از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، به ترک‌ها توهین شده بود.

روابط عمومی صدا و سیما و محمد سرافراز رئیس این سازمان از پخش برنامه تلویزیونی «فیتیله» عذرخواهی کردند اما خشم مردم فروکش نکرد.

دوشنبه ۱۸ آبان ده‌ها نفر در شهرهای مختلف آذربایجان شرقی و غربی دست به تجمع اعتراضی زدند. یگان‌های ویژه نیروهای امنیتی به مقابله با معترضان برخاستند و به آن‌ها حمله کردند. در این اعتراضات دست‌کم دو نفر زخمی و شماری نیز بازداشت شدند.

سال ۹۲ نیز پخش سریال تلویزیونی «سریال کهن» از تلویزیون ایران با اعتراض‌هایی روبه‌رو شد. معترضان اعتقاد داشتند که سازندگان این سریال به «بختیاری‌ها و قوم لر» توهین کرده‌اند. در پی این اعتراضات، پخش سریال متوقف شد.

در همین زمینه:

«شهرزاد» و «معمای شاه» در قاب یک تصویر: ناکامی تلویزیون دولتی؟

سریال «شهرزاد»: روایت تصویری پاورقی‌ها

Share