Share

عربستان سعودی رهبری یک ائتلاف ضد تروریستی اسلامی با شرکت ۳۴ کشور را بر عهده خواهد گرفت. ترکیه و قطر و پاکستان از  کشورهای حاضر در این ائتلاف هستند. جمهوری اسلامی و عراق در فهرست غایبند.

عربستان سعودی
ریاض اعلام کرد تحت شعار “ریشه‌کنی گروه‌های تروریستی” به مصاف داعش و هر سازمان‌های تروریستی دیگر خواهد رفت. قرار است مرکز هماهنگی این ائتلاف در پایتخت عربستان باشد. وظیفه این مرکز هماهنگی با عملیات نظامی ضد ترور و پشتیبانی از این عملیات اعلام شده است.

در فهرست کشورهای مشارکت‌کننده، ترکیه، قطر، مصر، لیبی، سودان، اردن، مراکش و پاکستان را می‌توان دید. جمهوری اسلامی ایران در این فهرست غایب است.

محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان سعودی می‌گوید این ائتلاف قرار است پیش از همه، با تروریسم در عراق، سوریه، لیبی، مصر و افغانستان رویارویی کند. خبرگزاری رسمی عربستان سعودی می‌نویسد ائتلاف تازه تنها علیه شبه‌نظامیان داعش پیکار نخواهد کرد بلکه مبارزه با ترور در هر شکل آن را مد نظر دارد: «اعضای این ائتلاف قصد دارند شر همه گروه‌‌ها و سازمان‌های تروریستی را فارغ از مذهب و اهداف آنها بکنند.»

تشکیل این ائتلاف در حالی اعلام می‌شود که ایالات متحده دوباره از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواسته بود در مقابله با داعش در سوریه و عراق کوشا باشند. داعش هم اینک از خلاء قدرت در یمن نیز برای گسترش دامنه نفوذ خود سود می‌برد.

دو هفته پیش از اعلام تشکیل این ائتلاف، سرویس اطلاعاتی آلمان در گزارشی آورده بود که سیاست خارجی عربستان سعودی عامل بی‌ثباتی در جهان عرب و در منطقه است. رهبری ائتلاف اسلامی ضد ترور را شاهزاده بن سلمان بر عهده دارد که وزیر دفاع و ولیعهد عربستان است اما در ارزیابی سرویس اطلاعاتی ‌آلمان آمده بود که «رویکرد محتاطانه و دیپلماتیک اعضای مسن‌تر خانواده سلطنتی عربستان، جای خود را به بلندپروازی‌های مداخله‌جویانی داده است.»

این گزارش به رقابت ایران و عربستان در منطقه نیز اشاره کرده و گفته بود که کاهش اعتماد ریاض به آمریکا در تشدید چنین رقابتی موثر بوده است.

Share