Share

محمدرضا محسنی ثانی، رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داده که شماری از ایرانیان برای پیوستن به گروه دولت اسلامی (داعش) از کشور خارج شده‌اند.

daesh

محسنی ثانی، امروز پنج‌شنبه ۲۶ آذر به سایت «نامه‌نیوز» گفت انگیزه پیوستن‌ این تعداد از ایرانیان به داعش «مالی» است.

این نماینده مجلس، شمار ایرانیانی را که به داعش پیوسته‌اند، «اندک و انگشت‌شمار» دانسته است.

او گفت: «داعشی‌ها با دلارهای سنگین سرباز‌گیری می‌کنند و با نفتی که به حامیانشان می‌فروشند پول‌های زیادی خرج می‌کنند.»

سپاه «نبی اکرم» کرمانشاه چند هفته پیش اعلام کرده بود که «تیم‌های بسیاری از گروه تروریستی داعش» را که از دو سال پیش تاکنون در این استان مشغول فعالیت بودند، بازداشت کرده است.

همچنین اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت شهریور امسال گفته بود که داعش در شرق و غرب ایران پایگاه زده است.

به‌گفته هاشمی رفسنجانی، «داعش تا نزدیک قصر شیرین و ۳۵ کیلومتری مرزهای غربی ما آمد و ما تهدید کردیم که اگر جلو‌تر بیایید می‌زنیم لذا دیگر‌‌‌ همان جا ماندند اما همچنان حضور دارند.»

فرماندهان نظامی و مقامات امنیتی ایران، حد فاصل نزدیکی نیروهای داعش به مرزهای ایران را ۴۰ کیلومتر تعیین کرده و آن را خط قرمز این کشور خوانده‌اند.

ائتلاف جهانی علیه داعش حملات هوایی خود را از سپتامبر سال ۲۰۱۴ آغاز کرد. حملات این ائتلاف پس از ترورهای پاریس که منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر شد و داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، شدت بیشتری گرفته است.  روسیه نیز از پایان ماه سپتامبر سال جاری حملات هوایی خود در سوریه را آغاز کرد. نیروهای نظامی ایران هم در جنگ سوریه در کنار حکومت بشار اسد قرار دارند.

Share