Share

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید اگر همه چیز خوب پیش رود امکان این هست که تحریم‌های ایران تا پایان ماه ژانویه لغو شوند.

Yukia-Amano

آمانو در گفت‌وگویی که روز چهارشنبه، ۱۶ دسامبر / ۲۵ آذر، با رویترز کرده، در پاسخ به این پرسش که احتمال لغو تحریم‌های ایران تا آخر ژانویه چقدر است، گفت: «اگر همه چیز خوب پیش رود این امر غیرممکن نیست.»

او افزود ایران تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ را به سرعت پیش می‌برد و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر این اقدامات نظارت دارند.

به‌گفته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اگر ایران در دو تا سه هفته فعالیت‌های خود را تکمیل کند دلیلی وجود ندارد که تحریم‌ها لغو نشوند اما چنان‌چه کارها به درستی پیش نروند زمان بیشتری خواهد برد.

با بسته شدن پرونده «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» موسوم به «پی‌‌ام‌دی»، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۲۵ آذر در یک گفت‌گوی تلویزیونی این اقدام را «موفقیت بزرگ حقوقی» خواند و گفت در دی‌ماه تحریم‌ها علیه ایران برداشته خواهد شد.

رئیس جمهوری ایران گفت تقریباً راه برای اجرای توافق هسته‌ای باز شده و طرف مقابل گام‌های بزرگی برداشته‌ است و گام‌های نهایی ظرف یک تا دو هفته آینده برداشته می‌شود.

او افزود ایران هم می‌تواند ظرف یک تا دو هفته آینده گام‌های مثبتی را بردارد.

بیشتر بخوانید: روحانی: در دی‌ماه تحریم‌ها برداشته خواهد شد

روز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر / ۲۴ آذر، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌نویس قطعنامه کشورهای ۱+۵ برای بسته‌شدن پرونده «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» را با اتفاق آرا تصویب کرد.

Share