Share

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اطمینان داد که قانون جدید صدور ویزای آمریکا «هیچ مانعی برای منافع اقتصادی ایران ایجاد نمی‌کند».

Kerry-Zarif2

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه، عصر یکشنبه ۲۹ آذر گفت که جان کری در پاسخ به اعتراض ایران نسبت به مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر محدودیت صدور ویزای این کشور، نامه‌ای به محمد جواد ظریف نوشته است.

کری در این نامه تأکید کرد که دولت ایالات متحده اختیار آن را دارد که اجرای قانون جدید صدور ویزا را متوقف کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا شنبه ۱۹ دسامبر مصوبه اخیر مجلس نمایندگان این کشور را امضا کرد که به موجب آن  شهروندان ۳۸ کشور  که طی پنج سال گذشته به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده اند نمی‌توانند بدون ویزا وارد آمریکا شوند.

وزیر خارجه آمریکا در نامه خود به ظریف نوشت این قانون «به هیچ وجه مانع ما نمی‌شود که تعهدات خود بر طبق برجام را اجرا کنیم و ما این تغییرات را به گونه‌ای اجرا می‌کنیم که هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران ایجاد نکند».

در این نامه، جان کری از «ابزارهای بالقوه متعددی» نام برد که دولت آمریکا در اختیار دارد و از ظریف خواست تا در این باره با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند.

«صدور ویزاهای تجاری ۱۰ ساله با اجازه چند بار ورود» و «برنامه‌هایی برای تسریع در صدور ویزاهای تجاری» از جمله ابزارهایی است که وزیر خارجه آمریکا در نامه خود از آن‌ها نام برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که کری این نامه را پس از «۱۰ روز مذاکره سخت و فشرده» محمد جواد ظریف و تیم هسته‌ای با طرف‌های آمریکایی و اروپایی در نیویورک، وین، بروکسل و تهران نوشت.

بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی ایران نیز در جلسه علنی صبح یکشنبه ۲۹ آذر در اعتراض به قانون جدید محدودیت صدور ویزای آمریکا، به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تذکر کتبی دادند.

نمایندگان امضا کننده این تذکر کتبی می‌گویند مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا «نقض صریح برجام» است و دولت ایران موظف است که به ماده ۳ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام عمل کند.

در ماده ۳ قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» آمده است، چنانچه طرف مقابل تحریم جدیدی وضع کند دولت موظف است دست به اقدامات متقابل بزند و غنی‌سازی اورانیوم را در مدت دو سال افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: تذکر کتبی نمایندگان مجلس به روحانی درباره قانون محدودیت ویزای آمریکا

Share