Share

شماری از کاربران تلگرام در ایران می‌گویند در روزهای اخیر پیام‌هایی در این شبکه اجتماعی موبایلی دریافت کرده‌اند که به آن‌ها اجازه ارسال برخی اطلاعات را نمی‌دهد. گویا این آغاز «فیلترینگ هوشمند» تلگرام در ایران است.

Telegram

روزنامه شهروند، امروز سه‌شنبه اول دی در این‌باره گزارش داد که در این روش کاربران برای ارسال بعضی از پیام‌هایی که به نظر می‌رسد در آن‌ها واژگان یا عبارت‌های مشمول فیلترینگ وجود دارد با محدودیت مواجه می‌شوند و پیام‌هایی را که حاوی این کلمات باشد، نمی‌توانند برای افراد دیگر ارسال کنند یا در گروه‌ها به اشتراک بگذارند.

پیش از این، زمانی که هنوز شبکه‌های اجتماعی در ایران رواج پیدا نکرده بود، شرکت مخابرات، اس‌ام‌اس‌هایی را که شامل برخی از کلمات مانند میرحسین موسوی و جنبش سبز بود و مشترکان تلفن همراه آن‌ها را ارسال می‌کردند، اجازه نمی‌داد به موبایل دریافت‌کننده برسد.

روزنامه شهروند می‌گوید اعمال فیلترینگ تازه در تلگرام، یادآور‌‌ همان شیوه فیلترینگ اس‌ام‌اس‌ها است.

در فیلترینگ هوشمند به جای مسدود کردن کامل یک سایت، محتویات صفحات سایت پردازش شده و در صورت سازگار نبودن با الگوهای مورد پذیرش حکومت، از نمایش آن جلوگیری می‌شود.

در ماه‌های اخیر مقام‌های قضایی تلاش زیادی کردند تا تلگرام فیلتر شود. کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در همین زمینه اواخر آبان امسال درباره فیلترینگ شبکه پیام‌رسان تلگرام تشکیل جلسه داد اما در این جلسه تصمیم بر این شد تلگرام فعلاً مسدود نشود.

این کارگروه به اتفاق آراء تصویب کرد که چنان‌چه شبکه تلگرام ظرف مدت محدودی اقدامات لازم جهت تبعیت از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی را به عمل نیاورد، وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات نسبت به فیلتر و مسدود کردن آن اقدام کند.

گفته می‌شود نزدیک به ۱۵ میلیون کاربر ایرانی از تلگرام استفاده می‌کنند.

آن‌چه موجب حساسیت تصمیم‌گیران جمهوری اسلامی ایران شده، معرفی امکان جدید کانال‌های ارتباطی در تلگرام است.

تلگرام, فیلترینگ

Share