Share

نیروهای امنیتی در سنندج بستگان یک خانواده بهایی را بازداشت کردند و از آن‌ها خواستند تا علیه این خانواده شکایت کنند.

تخریب گورستان بهاییان در سنندج ـ ۱۳۹۲

تخریب گورستان بهاییان در سنندج ـ ۱۳۹۲

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شماری از بستگان یک خانواده بهایی به نام ذبیح‌الله رئوفی بازداشت و از آن‌ها خواسته شده است تا علیه این خانواده به دلیل «تبلیغ بهاییت» شکایت کنند.

ذبیح‌الله رئوفی در این‌باره گفت: «ما با این افراد ارتباط خوبی داشتیم ولی بعد از بازداشت و آزادی، دو سه نفرشان آمدند با معذرت‌خواهی که ما مجبور شده‌ایم شکایت کنیم علیه شما و حتی یک نفرشان نامه با دستخط و امضا نوشت که من مجبور شدم.»

ذبیح‌الله رئوفی در روز ۱۷ شهریورماه سال جاری در سنندج بازداشت و پس از چند روز با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شد.

رئوفی در روز ۲۳ آذرماه سال جاری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شده است.

این شهروند بهایی پیش‌تر و در سال ۸۸ بازداشت و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به شش ماه حبس در شهرستان تویسرکان تبدیل شد و او دوران این حبس را در این شهرستان گذراند.

پروانه رحمانی همسر رئوفی نیز ۲۸ آذر بعد از تفتیش منزل، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

حکومت ایران آیین بهایی و حقوق پیروان آن را به‌ عنوان یک دین به رسمیت نمی‌شناسد و مبنای بیشتر این اتهامات، برگزاری مراسم آیینی دعا و نیایش پیروان این دین در منازل افراد است.

در حالی که جمهوری اسلامی منکر هر گونه فشار و برخورد با بهاییان در ایران است اما اذیت و آزار و بازداشت شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور همچنان ادامه دارد.

بهاییان در ایران با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو هستند، از جمله ممنوعیت تحصیل در دانشگاه و ممنوعیت داشتن تعدادی از مشاغل.

Share