Share

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العربیه گفت که اختلافاتی بین ترکیه و ایران بر سر مسائل منطقه وجود دارد.

TURKEY-MIDEAST-JEWS-CONFLICT-POLITICS

سایت العربیه شنبه ۲۶ دسامبر/ پنجم دی با انتشار خلاصه گفت‌و‌گوی رئیس جمهوری ترکیه با شبکه تلویزیونی العربیه نوشت که اردوغان «حل این مشکلات» را «موجب قدرت گرفتن بیشتر اسلام» می‌داند.

رئیس جمهوری ترکیه در این گفت‌و‌گوی تلویزیونی با تأکید بر عدم توافق ترکیه و ایران در مورد مسائل منطقه افزود: «نمی‌خواهم این اختلافات روابط خوب همسایگی ما را تحت تأثیر قرار دهد».

اردوغان فرقه‌گرایی را عامل شکاف در منطقه دانست و گفت :«فرقه‌گرایی نباید باعث شود که ما (ترکیه و ایران) دشمن یکدیگر شویم. اسلام باید مرجع ما باشد».

ایران و روسیه دولت ترکیه را به حمایت از داعش و گروه‌های اسلام‌گرا در سوریه متهم می‌کنند. دولت ترکیه این ادعا را تکذیب می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه در مورد حضور نیروهای نظامی کشورش در اردوگاه بعشیقه عراق گفت: «زمانی که داعش وارد عراق شد، عراقی‌ها از ما کمک خواستند و ما به آن‌ها گفتیم که آماده یاری‌رسانی هستیم و از آن‌ها خواستیم که مکان مناسبی در اختیار ما قرار دهند و آن‌ها هم، این کار را کردند».

او درباره اختلافات اخیر ترکیه با عراق بر سر حضور نظامیان ترکیه در این کشور گفت که روابط ترکیه با عراق در زمان سفر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، به آنکارا خوب بود، «اما به نظر می‌رسد مسئله سوریه بر عراق نیز تأثیر گذاشته است».

بیش از ۱۰۰ سرباز ترکیه به‌منظور آموزش نیروهای پیشمرگه کردستان به منطقه شمال عراق در اطراف موصل منتقل شده‌اند. ۲۰ تا ۲۵ تانک سربازان ترکیه را همراهی می‌کنند.

دولت حیدر عبادی می‌گوید اعزام سربازان ترکیه بدون توافق با دولت مرکزی عراق صورت گرفته است.

اردوغان عدم پیوستن ترکیه به ائتلاف چهارگانه را منشأ اختلافات اخیر بین ترکیه و عراق دانست و گفت: «سوریه، ایران، عراق و روسیه ائتلافی چهارگانه در بغداد تشکیل دادند و از ترکیه خواستند که به آن‌ها بپیوندد اما من به ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفتم من نمی‌توانم کنار رئیس جمهوری‌ای بنشینم که مشروعیتش را نمی‌پذیرم».

روسیه و جمهوری اسلامی ایران خواستار حضور دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در جریان مذاکرات صلح این کشور هستند و اعلام کرده‌اند که پایان بحران سوریه در گرو تقویت دولت بشار اسد است. دولت ترکیه، دولت بشار اسد را دارای مشروعیت نمی‌داند.

Share