Share

بوکو حرام، گروه تندرو اسلامگرا، با نارنجک به شهر مایدوگوری نیجریه واقع در شمال این کشور حمله کرد و با چندین عملیات انتحاری دست‌کم ۱۵ نفر را کشت. بیم آن می‌رود که تعداد کشته‌شدگان بسیار بیشتر باشد.

Boko-Haram

به‌گزارش آسوشیتدپرس، این حملات، نخستین حملات بوکو حرام به مایدوگوری پس از چندین هفته است. مایدوگوری شهری است که بوکو حرام در آن‌جا شکل گرفت.

شاهدان عینی گزارش داده‌اند که ده‌ها تن از جنگجویان بوکو حرام با چند کامیون وارد مایدوگوری شدند. پس از آن، دست‌کم دو زن عضو این گروه در حومه شهر دست به عملیات انتحاری زدند.

به‌گفته منابع دولتی، ارتش نیجریه ۱۰ تروریست انتحاری دیگر را پیش از انجام عملیات خود از پای در آورده است.

حمله به مایدوگوری دومین حمله سنگین اسلامگرایان تندرو در چند روز اخیر است. آن‌ها در فردای کریسمس به دهکده کیمبا واقع در ایالت بورنو حمله کرده و به روی ساکنان آن شلیک کردند و چند خانه را به آتش کشیدند. در این حمله دست‌کم ۱۴ نفر کشته شدند و صدها نفر از اهالی دهکده مجبور به ترک کاشانه خود شده و به اردوگاهی در بیو، دهکده مجاور، پناه بردند.

دولت نیجریه در هفته‌های اخیر از ضعیف شدن گروه بوکو حرام خبر داده بود.

بوکو حرام از سال ۲۰۰۹ برای تشکیل حکومت اسلامی در شمال نیجریه بر اساس قوانین شریعت می‌جنگد. از آن زمان تاکنون دست‌کم ۱۷ هزار نفر کشته و بیش از ۲,۶ میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

بنا به گزارش‌های سازمان ملل متحد، به‌دلیل خشونت‌های این گروه تندرو بیش از یک میلیون کودک نمی‌توانند به مدرسه بروند.

Share