Share

در پی «قرمز» شدن شاخص آلودگی هوا در تهران، به درخواست اداره محیط زیست استان تهران عصر امروز سه‌شنبه ۸ دی در استانداری پایتخت تشکیل جلسه داد.

شاخص کیفی هوای امروز تهران به ۱۵۷ رسید و در شرایط «ناسالم» (قرمز) برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

شاخص کیفی هوای امروز تهران به ۱۵۷ رسید و در شرایط «ناسالم» (قرمز) برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

کمیته اضطرار آلودگی هوا در این جلسه تصمیم گرفت که مهدهای کودک، پیش‌دبستانی و مدارس ابتدایی استان تهران، به‌جز فیروزکوه، دماوند و پردیس، فردا (چهارشنبه) تعطیل شوند.

همچنین طبق اعلام این کمیته طرح زوج و فرد ترافیک در تهران فردا از درب منازل اجرا می‌شود.

هوای تهران به دلیل افزایش غلظت آلاینده‌ها از ۲۳ آذر وارد وضعیت قرمز شد. مدارس تهران نیز در روزهای اخیر به‌دلیل آلودگی شدید هوا چند روز تعطیل بودند.

تهران در دو روز گذشته در وضعیت «ناسالم برای گروه حساس» (نارنجی) قرار داشت.

اگر میزان ذرات معلق در هوا بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ باشد در وضعیت «ناسالم برای گروه حساس» (نارنجی) و اگر بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ باشد در وضعیت «ناسالم» (قرمز) قرار دارد. منظور از «گروه حساس» بیماران قلبی و تنفسی، سالمندان و زنان باردار، کودکان و همچنین مجروحان شیمیایی است که تنفس هوای آلوده آن‌ها را بیش از دیگر افراد جامعه تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: اینجا تهران است: لب مرز خفگی

به‌گفته امین افتخار، مشاور مدیرکل و مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران، براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفی هوای امروز تهران به ۱۵۷ رسید و در شرایط «ناسالم» (قرمز) برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

لیلا نظری، سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران استمرار سه هفته‌ای آلودگی هوا را برای مردم نگران‌کننده خواند و گفت: «متأسفانه امروز با وجود این‌که تعطیل بوده و انتظار کاهش غلظت آلاینده‌ها را داشتیم اما شاهد افزایش آن‌ها و قرار گرفتن شاخص کیفیت هوا در وضعیت قرمز یعنی خطر آلودگی هوا برای آحاد جامعه هستیم.»

او به شهروندان توصیه کرد که از حضور غیرضروری در فضای باز خودداری کنند.

سوخت‌های فسیلی، بنزین غیراستاندارد، شمار روزافزون خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها و غیراستاندارد بودن موتورهای آن‌ها و همچنین فعالیت‌های صنعتی از دلایل اصلی آلودگی هوای تهران به شمار می‌آیند.

Share