Share

در عملیات هوایی ائتلاف نظامی غرب در سوریه و عراق ۱۰ نفر از سرکردگان داعش کشته شده‌اند. یکی از آنها شرف الموذن، رابط مستقیم طراح ترورهای پاریس بوده است.

muadan

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید در عملیات هوایی در سوریه یکی از سرکردگان داعش که ارتباط مستقیمی با ترورهای پاریس داشت به قتل رسیده است. سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه ۲۹ دسامبر در نشستی مطبوعاتی گفت شرف الموذن، با عبدالحمید اباعود، مغز متفکر ترورهای پاریس همکاری مستقیم داشت و این دو در روز ۱۳ نوامبر با یکدیگر حرف زده بودند.

سرهنگ استیو وارن افزود که الموذن در حملات دیگری به اهداف غرب نیز مشارکت داشت. او روز ۲۴ دسامبر در یکی از بمباران‌های ائتلاف ضد داعش به قتل رسیده است. یکی دیگر از افراط گرایان‌، عبدالقادر حکیم است که در ۲۶ دسامبر در موصل کشته شد. او  وظیفه ارتباطات خارجی تروریست‌ها را در عملیات پاریس بر عهده داشته است.

استیو وارن گفت ما به سر مار ضربه زده‌ایم اما آن را قطع نکرده‌ایم: «نیش مار از میان نرفته است.»

انتقاد آمریکا و عربستان از روسیه

هم‌زمان یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روسیه را متهم به کشتن صدها غیرنظامی در عملیات سوریه کرد. مارک تونر گفت جنگنده‌های روسی به مراکز درمانی، مدارس و بازارها حمله کرده‌اند: «بیش از ۱۳ هزار سوری دیگر در اکتبر و نیمه نخست نوامبر آواره شدند که بیشترشان از عملیات روس‌ها گریخته‌اند.»

وزیر خارجه عربستان سعودی، عادل الجبیر نیز از روسیه به خاطر کشتن زهران علوش، فرمانده جیش‌الاسلام انتقاد کرد. عادل الجبیر گفت که کشتن رزمندگان، کمکی به پیشبرد مسالمت آمیز بحران سوریه و رویارویی با داعش نیست.

گروه جیش‌الاسلام در عربستان سعودی پایه‌گذاری شده و اعضای آن جزء هیات‌های حاضر در نشست ‌ریاض بودند.

بیشتر بخوانید: رهبر جیش‌الاسلام در بمباران حوالی دمشق کشته شد

Share