Share

در شرایطی که این روزها برگزاری تجمع‌های اعتراضی در ترکیه از طرف نیروهای امنیتی با خشونت روبه‌رو می‌شود، تعدادی از نیروهای صلح‌طلب این کشور به حمایت از مردم کردستان ترکیه دست به اعتراض زدند. روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۲۸ و ۲۹ دسامبر چندین تجمع در شهر آنکارا در حمایت از صلح و علیه جنگ برگزار شد. همچنین یک گروه از کنشگران صلح، پیاده از شهر بودروم واقع در غرب ترکیه به سمت دیاربکر در شرق این کشور با این شعار در حال حرکتند: «نه برای مرگ، که برای زندگی راه می‌پیمایم».

غرب ترکیه در برابر فجایعی که در شرق این کشور در حال اتفاق افتادن است، سکوت در پیش گرفته. این گروه ۳۵ نفره می‌خواهند روز اول ژانویه ۲۰۱۶ پیاده به شهر دیاربکر برسند تا شاید حرکت آنها موجب توجه رسانه‌ای و آگاهی‌رسانی شود.

در چند روز گذشته، حمله نیروهای مسلح ارتش ترکیه به شهرهای سیلوپی، سور، نصیبین، کربوران و جیزره کشته شدن ده‌ها شهروند غیرنظامی را به دنبال داشته است. قرارداد صلح بین دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان با حمله‌های پیاپی ارتش ترکیه به شهرهای کردنشین هر روز بیش از قبل نادیده گرفته شده و به قول رجب طیب اردوغان، صلح در «فریزر» گذاشته شده است.

گروهی از صلح‌طلبان که از شهر بودروم به سمت دیاربکر در حرکت هستند. آنها روز ۲۹ دسامبر در آنکارا راهپیمایی خود را از مقابل مجسمه‌ حقوق بشر به سمت مجلس آغاز کردند.
این گروه با شعار «نه برای مرگ و آری به زندگی» و در حمایت از صلح و علیه جنگ این راهپیمایی آغاز کرده است.
این گروه شامل ۳۵ نفر از افراد پیر و جوان هست و علیه کشتارهای حزب عدالت و توسعه در کردستان ترکیه چنین حرکت نمادینی را آغاز کرده‌اند.
آن‌ها راهپیمایی خود را از شهر بودروم آغاز و پس از عبور از شهرهای موغلا، آنکارا، آدانا، قاضی آنتپ و شانلی اورفا، روز یک ژانویه ۲۰۱۶ در دیاربکر به راهپیمایی خود پایان خواهند داد.
از مهم‌ترین اهداف این گروه برای شروع چنین راهپیمایی‌ای، اعتراض به سکوت غرب ترکیه در مقابل فجایعی است که در شرق این کشور یعنی کردستان در حال اتفاق افتادن است.
این کنشگران، رجب طیب اردوغان را عامل اصلی کشتار غیرنظامیان در کردستان می‌دانند. بر روی پلاکاردهای آنان شعارهایی علیه دولت ترکیه و شخص رییس جمهور دیده می‌شد.
راهپیمایان همچنین خواستار آن بودند که دیگر افراد و گروه‌ها از شهرهای دیگر ترکیه نیز به آنان بپیوندند تا این زنجیر صلح طولانی‌تر شود.
در آنکارا، گروه با تجمع در مقابل مجلس ترکیه بیانیه خود را خواند و هدف خود را حمایت از صلح اعلام کرد. همچین توبا هزر و مسلم دوغان از نمایندگان منتخب حزب دمکراتیک خلق‌ها به استقبال گروه صلح آمدند.
توبا هزر، نماینده‌ شهر وان در مجلس ترکیه گفت: همه می‌دانیم جنگی که به کردستان تحمیل‌شده چه اندازه وحشتناک است. این جنگ تمام ترکیه را در بحران فروخواهد برد. دولت با تانک و توپش می‌خواهد مقابل اراده خلق بایستد. دیدیم که انسان‌هایی از غرب ترکیه ناله‌های ما را شنیده، به حمایت از ما برخواسته‌اند. برای همه‌ مردم جهان آرزوی روزهای صلح‌آمیز داریم.
مسلم دوغان، یکی از نمایندگان شهر ازمیر در مجلس ترکیه نیز به استقبال راهپیمایان آمده و در جمع آنان حضور داشت.
یکی دیگر از نمایندگان گروه راهپیمایان برای صلح، گفت: ما اینجاییم تا به مجلس ترکیه چیز ساده‌ای را یادآوری کنیم. آنچه که جامعه را بر روی پایش نگه می‌دارد حمایت تک‌تک اعضای آن از یکدیگر است.
Share