Share

ائتلاف جهانی علیه داعش می‌گوید در مرکز و حومه رمادی، شهری که ارتش عراق روز دوشنبه آزادسازی آن را اعلام کرد، هنوز حدود ۷۰۰ داعشی حضور دارند و پنهان شده‌اند.

Irak-armee

به‌گزارش رویترز، چانس مک‌کرو از فرماندهان بخش اطلاعات نظامی آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ دسامبر / ۹ دی گفت: «تخمین زده می‌شود که در مرکز رمادی ۴۰۰ تن از نیروهای داعش همچنان حضور دارند و در سوی شرق، به سمت فلوجه نیز حدود ۳۰۰ نفر از آن‌ها همچنان منطقه را ترک نکرده‌اند.»

بیشتر مناطق مرکزی رمادی باید همچنان از بمب‌های کارگذاری‌شده توسط داعشی‌ها پاکسازی شوند.

مک‌کرو افزود: «با این‌که نیروهای ضدتروریست عراق در مرکز شهر در حال فعالیت هستند، اما مواد منفجره کارگذاری‌شده هنوز یک تهدید است و به همین دلیل شهروندان به برخی از مناطق بازنمی‌گردند.»

به‌گفته او، در بخشی از شهر، واقع در جنوب ساختمان‌های دولتی که نیروهای داعش به‌شدت از آن دفاع می‌کردند، نیروهای عراقی ۳۰۰ ماده منفجره در یک قطعه زمین ۱۵۰ متری پیدا کردند.

روز گذشته، سه‌شنبه ۲۹ دسامبر /  ۸ دی، حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق پرچم این کشور را بر فراز رمادی افراشت. او با یک بالگرد به رمادی آمده بود و در یک کاروان به‌همراه فرماندار منطقه و مقامات بلندپایه امنیتی در سطح شهر رفت و آمد کرد.

داعش در ماه مه سال جاری میلادی رمادی، مرکز استان انبار را تصرف کرد. ارتش عراق پس از روزها نبرد روز دوشنبه ۲۸ دسامبر / ۷ دی اعلام کرد که رمادی از دست نیروهای داعش آزاد شده است.

بیشتر بخوانید: ارتش عراق: رمادی آزاد شد

فتح رمادی بزرگ‌ترین پیروزی نیروهای عراقی بر داعش محسوب می‌شود.

روز سه‌شنبه حیدر عبادی دستور داد کمیسیون ویژه‌ای برای بازسازی رمادی و کمک به بازگشت مردم به شهر تشکیل شود. در این کمیسیون فرماندار انبار و چند تن از مسئولان محلی شرکت خواهند داشت.

سازمان ملل تخمین زده است که هزینه بازسازی اولیه رمادی حدود ۲۰ میلیون دلار خواهد بود. وزارت بازرگانی عراق نیز اعلام کرده است که در روزهای آینده کمک‌های فوری ارسال خواهد شد.

جمعیت رمادی پیش از تسخیر آن توسط داعش حدود ۴۰۰ هزار نفر بوده است.

دولت عراق اعلام کرده است که شبه‌نظامیان سنی بخش عمده‌ای از نیروهای امنیتی دائمی در رمادی را تشکیل خواهند داد. اکثریت اهالی این منطقه را اهل سنت تشکیل می‌دهند.

Share