Share

پیش‌بینی‌های خوشبینانه دولت از وضعیت اقتصادی به ثمر ننشسته و کسری بودجه در سه ماه پایانی سال گریبان‌گیر دولت شده است. به‌گونه‌ای که یک نماینده مجلس می‌گوید: «پرداخت حقوق کارکنان دولت به مشکل خورده است.»

mosarezaservati

موسی‌الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از کسری بودجه دولت و تامین نشدن اعتبارهای عمرانی خبر داد و گفت: «در یکی دو ماه اخیر حقوق کارمندان به‌موقع پرداخت نشده و این نگرانی به وجود آمده که دولت در ماه‌های آخر سال نیز با کمبود نقدینگی‌ نتواند حقوق کارمندان را سر وقت پرداخت کند.»

به گزارش تسنیم، این نماینده مجلس، از عدم توانایی دولت در تامین اعتبار بودجه عمرانی و تعهد به بخش مسکن خبر داد و گفت که ۳۲ هزار میلیارد تومان منابع طرح‌های عمرانی تا به امروز تخصیص داده نشده است در حالی که دولت تا پایان سال باید ۴۳ هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی را تامین کند.

ثروتی، عدم تحقق درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده را یکی از عوامل مهم کسری بودجه دانست و گفت که تنها ۷۰ درصد از درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده تحقق یافته است.

به گفته او، درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده دولت به صورت کامل محقق شده، اما دولت اعتبار چهار هزار میلیارد تومانی بیمه بیکاری و یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی بخش مسکن را اجرایی نکرده است.

مقام‌های دولتی در ماه‌های گذشته کاهش قیمت نفت در بازار جهانی را عامل اصلی کسری بودجه دولت عنوان کرده‌اند. این در حالی است که سخنگوی دولت گفته بود که دولت آمادگی اداره کشور با بودجه ۴۰ دلاری را نیز دارد. اما معاون اول رئیس دولت، چندی پیش اذعان کرد که دولت نفت زیر ۶۰ دلار را پیش‌بینی نکرده بود.

حسن روحانی در سال ۹۲ از تدوین برنامه‌ای برای خروج اقتصاد ایران از رکود در ۱۰۰ روز خبر داد. اما چندی قبل ۲۰۵ نماینده مجلس در نامه‌ای، خواستار تلاش دولت برای خروج از رکود شدند. همچنین بانک مرکزی در آخرین گزارشی که از وضعیت شاخص‌های اقتصادی منتشر کرد، تداوم رکود در اقتصاد ایران را تائید کرد.

براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت باید یارانه شش میلیون نفر از یارانه‌بگیران در دهک درآمدی بالا را قطع کند، اما به گفته موسی‌الرضا ثروتی، دولت جرات این کار را ندارد و تنها یارانه سه میلیون نفر را قطع کرده است. معاون شرکت ملی پتروشیمی پیش از این گفته بود که با این حجم درآمدهای نفتی، دولت توان پرداخت یارانه نقدی را هم ندارد.

برآورد‌ها نشان می‌دهد که تا پایان سال دولت دست‌کم ۵۱ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهد داشت.

در همین زمینه

بانک مرکزی واقعیت رکود را پذیرفت

هشدار ۲۰۵ نماینده به دولت در باره تداوم رکود

«پیش‌بینی نفت زیر ۶۰دلار را نکرده بودیم»

روحانی: امکان دارد دوباره به رکود باز گردیم

زنگ خطر تبدیل رکود به بحران اقتصادی در ایران

Share