Share

دقایقی مانده به تحویل سال نو میلادی ۲۰۱۶، پلیس آلمان دو ایستگاه قطار را در شهر مونیخ به دلیل «تهدید به حمله تروریستی» تخلیه کرد.

german nye_1451613795967_678934_ver1.0
نیمه‌شب ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵ دقایقی مانده به تحویل سال میلادی، پلیس آلمان در حالی دو ایستگاه قطار شهر مونیخ را تخلیه کرد که این شهر برای بزرگ‌ترین جشن خیابانی سال آماده می‌شد.

خبر ابتدا از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش شد. پلیس مونیخ در حساب توییتر این سازمان نوشت که دو ایستگاه اصلی قطار مونیخ از بیم تهدید امینتی مسدود شده‌اند و قطارها در این ایستگاه‌ها توقف نخواهند کرد. این خبر به سرعت در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد.

یواخیم هرمان، از مقام‌های ایالتی استان بایرن آلمان در مقر پلیس مونیخ به خبرنگاران گفت که آلمان از طریق سرویس امنیتی کشوری دوست نسبت به این خطر آگاه شده و به آن‌ها گفته شده است که طرفداران گروه «دولت اسلامی» (داعش) برنامه دارند که به شهر مونیخ در حین جشن‌های سال نو، حمله کند.

به گفته پلیس مونیخ ۵ تا ۷ بمب‌گذار انتحاری برای حملات شب سال نو آماده شده بودند.

تاکنون هیچ دستگیری در رابطه با این تهدید در آلمان صورت نگرفته است. ورنر کراوس، سخنگوی پلیس مونیخ، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «پس از ارزیابی وضعیت، تخلیه ایستگاه‌های قطار را آغاز کردیم.» او همچنین از کسانی که امشب مشغول جشن و شادی هستند خواست تا به دور از جمعیت‌های بزرگ بمانند. رئیس پلیس مونیخ حمله‌های تروریستی را که برای شب سال نو برنامه‌ریزی شده‌اند همچنان محتمل دانست و از مردم خواست به‌ویژه از ایستگاه‌های قطار دوری کنند.

اینکه چه کشوری احتمال حملات تروریستی را خود مقامات آلمانی مطرح نکرده‌اند اما رسانه‌های محلی سرویس اطلاعاتی مورد اشاره را سرویس اطلاعاتی فرانسه معرفی کرده‌اند. هنوز مشخص نیست این تهدید دقیقاً چه بوده اما پلیس آلمان دارد چند نفر را در رابطه با نشانه‌هایی از حملات تروریستی بازجویی می‌کند.

Share