Share

قانون جدیدی در ایالت تگزاس آمریکا به اجرا در آمده است که بر اساس آن هر شخصی که جواز اسلحه داشته باشد می‌تواند آزادانه با خود سلاح کمری حمل کند. این قانون شامل حال نزدیک به یک میلیون نفر می‌شود. مخالفان نگران‌اند که این قانون تغییر قابل ملاحظه‌ای در زندگی عمومی ایجاد کند.

Weapon-Texas

به‌گزارش رویترز، پارلمان ایالتی تگزاس قانون جدید را در تابستان گذشته تصویب کرد و از امروز جمعه یکم ژانویه / ۱۱ دی این قانون به اجرا در آمد. اکثریت پارلمان تگزاس در دست جمهوری‌خواهان است.

بر اساس قانون جدید، در کنار حمل آزادانه تفنگ، افراد می‌توانند سلاح کمری خود را نیز در انظار عمومی حمل کنند. در تگزاس این نخستین بار از سال ۱۸۷۱ است که چنین قانونی به‌اجرا در می‌آید.

پیش از این در ۴۰ ایالت دیگر آمریکا حمل آزادانه سلاح به‌طور کامل و یا محدود مجاز شمرده شده است.

قانون جدید نشان می‌دهد که چگونه محافظه‌کاران آمریکایی به‌رغم کشتارهایی که به‌طور متناوب در این کشور رخ می‌دهند همچنان به حمل سلاح پایبندند. آن‌ها معتقدند هر قدر «مردم واقعی» مسلح‌تر باشند به همان میزان کشور امن‌تر خواهد بود.

از این قانون انتقاد نیز شده است. دیگو برنال، نماینده دموکرات پارلمان تگزاس که علیه آن رأی داده است می‌گوید: «من نمی‌فهمم چگونه سلاح گرم چیزی را در زندگی روزمره بهبود می‌بخشد.»

پلیس نیز استدلال کرده بود که به‌عنوان مثال، اگر مردم مسلح بیشتری در خیابان‌ها باشند به‌هنگام تیراندازی به‌راحتی می‌توان عاملان اصلی را با مردم بی‌گناه اشتباه گرفت.

در مکان‌هایی چون کافه‌ها، کلیساها، ورزشگاه‌ها و بخش‌های امنیتی فرودگاه‌ها همچنان حمل سلاح ممنوع خواهد بود. با این حال لابی‌های اسلحه‌سازی موفقیت دیگری را در تگزاس به‌دست آورده‌اند: از تابستان سال ۲۰۱۶ در تگزاس حمل سلاح گرم در سالن‌های سمینار، کتابخانه‌ها و یا خوابگاه‌های دانشگاه مجاز خواهد بود.

منتقدان نگران آن‌اند که بسیاری از شهروندان نسبت به افرادی که سلاح کمری با خود حمل می‌کنند احساس خطر کنند. به همین دلیل صاحبان رستوران‌ها و فروشگاه‌ها می‌توانند خود تصمیم بگیرند که به افراد مسلح اجازه ورود می‌دهند یا خیر.

Share