Share

خبرگزاری قوه قضائیه گزارش داده است که روزنامه «بهار» به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی ایران لطمه وارد می‌کند» توقیف شده است.

روزنامه «بهار» از یکشنبه ۱۳ دی حق انتشار ندارد. قرار است دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهامات این روزنامه رسیدگی کند.

این روزنامه اصلاح‌طلب در حالی توقیف شده که هفته‌نامه «یالثارات» به‌دلیل توهین جنسی به شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده در آستانه لغو مجوز قرار گرفته است. قرار است هیأت نظارت بر مطبوعات ۱۴ دی پرونده «یالثارث» را بررسی کند.

بیشتر بخوانید: «یالثارات» به‌دلیل توهین به معاون روحانی در آستانه لغو مجوز قرار گرفت

عمر کوتاه «بهار»

روزنامه بهار در آبان ۱۳۹۲ پس از انتشار مقاله‌ای با عنوان «امام: پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» با رأی هیأت نظارت بر مطبوعات توقیف شد. این مقاله را علی اصغر غروی، از اعضای شورای مرکزی و رئیس شاخه اصفهان نهضت آزادی ایران نوشته بود.

منتقدان ادعا کرده بودند که مقاله علی اصغر غروی «تفرقه‌افکنانه» است و به عقاید تشیع و به امامت توهین کرده است. روزنامه بهار به طور داوطلبانه انتشارش را متوقف کرد. با این‌حال پرونده آن به قوه قضائیه ارجاع داده شد.

شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران در اسفند ۹۲ حکم توقیف روزنامه بهار به مدت شش ماه را صادر کرد. سعید پورعزیزی، مدیر مسئول بهار هم ۱۱ آبان ۹۲ به شعبه چهار دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد و به زندان اوین انتقال پیدا کرد، اما بعد از دو روز با سپردن وثیقه آزاد شد. دادگاه او را به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرده بود اما اجرای این حکم را به مدت دو سال به حالت تعلیق درآورده بود.

بیشتر بخوانید: دادگاه مطبوعات مدیر مسئول روزنامه بهار را مجرم تشخیص داد

روزنامه «بهار» در شرایطی توقیف می‌شود که مهلت تعویق حبس تعزیری سعید پورعزیزی، مدیر مسئول بهار نیز به سر آمده است.

یکی از اتهامات روزنامه بهار دو سال پیش «اشاعه فحشا و منکرات و انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی» بود.

اتهامات دیگر این روزنامه اصلاح‌طلب عبارت بود از فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر مطالب خلاف موازین اسلامی، ایجاد اختلاف بین اقشار جامعه، اهانت به دین اسلام و مقدسات آن، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و انتشار مطالب علیه اصول قانون اساسی.

علی اصغر غروی، نویسنده مقاله بحث‌برانگیز «امام: پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» نیز به شش ماه زندان محکوم شد.

بیشتر بخوانید: علی‌اصغر غروی در سن ۷۳ سالگی راهی زندان اوین شد

علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی که از توقیف روزنامه بهار در آبان ۹۲ اظهار تأسف کرده بود، به مجلس شورای اسلامی فراخوانده شد و سومین کارت زرد خود را دریافت کرد.

هفته‌نامه «شهروند امروز» و روزنامه «آسمان» از دیگر نشریات اصلاح‌طلب بودند که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی توقیف شده‌اند.

در همین زمینه:

روزنامه بهار: خبر و گزارش

Share