Share

وزارت خارجه آمریکا نسبت به اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه در عربستان سعودی، و در پی آن افزایش تنش‌های مذهبی در منطقه ابراز نگرانی کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت این اعدام‌ها در زمانی که همه باید برای کاهش تنش‌ها تلاش کنند، نگران‌کننده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت این اعدام‌ها در زمانی که همه باید برای کاهش تنش‌ها تلاش کنند، نگران‌کننده است.

به‌گزارش رویترز، جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه دوم ژانویه / ۱۲ دی در بیانیه‌ای ضمن اعلام نگرانی‌های ایالات متحده از روندهای قضائی در عربستان سعودی از مقامات بلندپایه این کشور خواست تا با احترام به حقوق بشر محاکمه‌های عادلانه را تضمین کند.

وزارت کشور عربستان سعودی صبح شنبه اعلام کرد که ۴۷ نفر به اتهام تروریسم در این کشور اعدام شدند. نمر باقر النمر نیز در میان اعدام‌شدگان بود. اعدام این روحانی شیعه موجی از مخالفت و خشم شیعیان، به‌ویژه در ایران و عربستان سعودی را موجب شد.

جان کربی گفت آمریکا از عربستان سعودی می‌خواهد که به مخالفان اجازه اعتراض مسالمت‌آمیز بدهد و به‌منظور کاهش تنش‌ها پس از اعدام‌های روز شنبه با رهبران همه گروه‌ها همکاری کند.

به‌گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این اعدام‌ها در زمانی که همه باید برای کاهش تنش‌ها تلاش کنند، نگران‌کننده است و تنش‌های فرقه‌ای را تشدید می‌کند.

جان کربی همچنین از رهبران منطقه خواست تا برای کاهش تنش‌ها تلاش بیشتری به خرج دهند.

پیش از این فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز اعدام شیخ نمر النمر را مورد انتقاد قرار داده و نسبت به پیامدهای خطرناک آن هشدار داده بود.

Share