Share

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران می‌گوید سالانه ۸۰۰ هزار تن آلایندگی وارد هوای این شهر می‌شود.

aloudegi hava

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قالیباف شامگاه شنبه ۱۲ دی در یک برنامه تلویزیونی گفت که ۸۲ درصد منابع آلایندگی هوای تهران «وسایل متحرک از جمله موتور وخودرو» است و ۱۸ درصد منبع آلایندگی نیز مسکونی است.

هوای تهران به‌ویژه در دو هفته اخیر در وضعیت هشدار قرار داشت و باعث تعطیلی مدارس شد. تنها از سه روز پیش با بارندگی این وضعیت تغییر کرد و به شرایط سالم رسید.

به گفته شهردار تهران، وسایل گرمایشی خانگی کمتر از چهار درصد در تولید آلایندگی نقش دارند و وسایل نقلیه و کارخانه‌ها نقش عمده‌تری در تولید آلودگی دارند.

او وسایل نقلیه را «منبع اصلی آلودگی هوا» دانست و افزود: «باید مهار این‌گونه وسایل را در اولویت منع قانونی قرار دهیم.»

قالیباف شمار خودروهایی را که در تهران رفت و آمد می‌کنند، سه میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه اعلام کرد. به‌گفته او ۳۰۰ هزار دستگاه از این تعداد، خودروهای کاربراتوری هستند که ۵۰ درصد آلایندگی تهران توسط آن‌ها ایجاد می‌شود.

شهردار تهران همچنین گفت موتورسیکلت‌ها در تهران هشت برابر یک خودرو آلایندگی ایجاد می‌کنند.

پیش‌تر نیز حسین شهیدزاده، قائم مقام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفته بود که ۸۲ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به حمل و نقل است و در این میان، خودروهای کاربراتوری و خودروهای فاقد معاینه فنی «دو متهم اصلی آلودگی هوا در شهر تهران هستند که بیشترین مرگ‌ومیر شهروندان تهرانی را رقم می‌زنند.»

وجیه‌الله پرویزی، مدیر آموزش و پرورش استثنایی تهران روز شنبه ۱۲ دی اعلام کرد که به‌دلیل آلودگی هوا در هفته‌های اخیر سه دانش‌آموز معلول در تهران جان خود را از دست دادند.

ﻣﺤﻤﺪ‌ﺟﻮاد ﻧﻈﺮی‌ﻣﻬﺮ، یکی از اعضای کمیسیون اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻣﺠﻠﺲ ایران سال گذشته گفته بود که روزاﻧﻪ ۳۱۰ ﻧﻔﺮ در ﺗﻬﺮان بر اثر پیامدهای آلودگی هوا می‌میرند.

Share