Share

هیات نظارت بر مطبوعات پروانه در جلسه‌ای که صبح دوشنبه ۱۴ دی برگزار شد، پروانه انتشار هفته «یالثارات» را لغو کرد.

yatar01هفته‌نامه «یالثارات» در دو شماره اخیر خود یادداشت‌هایی منتشر کرده بود که دربردارنده توهین جنسی به شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده بود.

«یالثارث» در مقاله‌ای که با عنوان «دیوار شکسته و زن سلیطه» منتشر کرده بود، شهیندخت مولارودی را متهم کرده بود که با برخی از فعالان حقوق زن که «همپالگی»‌هایش هستند، در ارتباط است. نویسندگان این مقاله، فعالان حقوق زن را با لفظ «فاحشه» مورد خطاب قرار داده بودند.

معاون رییس جمهوری ایران ۶ دی اعلام کرد که از هفته‌نامه «یالثارات» شکایت کرده است. علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی هم احتمال داده بود که مجوز این نشریه لغو شود.

صاحب امتیاز هفته‌نامه «یالثارات» مؤسسه انصار حزب‌الله و مدیر مسئول و سردبیر آن عبدالحمید محتشم است.

عبدالحمید محتشم در گفت‌و گو با خبرگزاری بسیج گفته است که موضوع مقاله «دیوار شکسته و زن سلیطه»، مسیح علی‌نژاد (روزنامه‌نگار ایرانی و فعال حقوق زنان) بوده. سردبیر «یالثارث»، شهیندخت مولاوردی را به حمایت از مسیح علی‌نژاد و «جریان فتنه» متهم کرده است.

نشریه «یالثارات» ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۳ شروع به فعالیت کرد و اولین‌بار در سال ۱۳۷۶ توقیف شد اما انتشار آن از مرداد‌‌‌ همان سال دوباره شروع شد.

یک بار هم در تیر ۱۳۸۷ این نشریه به دادگاه رفت اما در بهمن ۱۳۸۸ مدیرمسئول این نشریه با رضایت شاکی، قرار منع تعقیب دریافت کرد.

یالثارات، دی ۱۳۹۱ با شکایت سازمان سینمایی به دادگاه رفت و از آبان ۱۳۹۲ این هفته‌نامه دوبار به استناد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات، تذکر هیأت نظارت بر مطبوعات را دریافت کرد.

در ۱۶ دی ۱۳۹۲، این نشریه به استناد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات توقیف شد اما پس از پنج ماه رفع توقیف شد.

Share