Share

یک روز پس از آن‌که عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد، بحرین، هم‌پیمان نزدیک عربستان، و سودان نیز همین اقدام را انجام دادند و از دیپلمات‌های ایرانی خواستند تا خاک کشورشان را ترک کنند.

Saudi-Arabian-Al-miner

خبرگزاری دولتی بحرین، امروز دوشنبه ۴ ژانویه / ۱۴ دی اعلام کرد که دولت بحرین به دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت مهلت داده است تا از این کشور خارج شوند. همچنین بحرین سفارت خود در تهران را بست.

منامه گفته است ایران به قوانین حسن همجواری احترام نمی‌گذارد و «پناهگاهی امن برای تروریست‌ها و تندرو‌ها» شده است. بحرین همچنین حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران را نقض صریح قوانین بین‌المللی دانسته است.

در همین حال سودان نیز از عربستان سعودی حمایت کرد و از اخراج سفیر ایران خبر داد. امارات متحده عربی نیز گفته است روابط دیپلماتیک خود با ایران را به سطح کاردار کاهش داده و شمار دیپلمات‌های خود در ایران را نیز کاهش خواهد داد.

روز گذشته (یکشنبه) عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی هنگامی که قطع رابطه این کشور با ایران را اعلام کرد از کشورهای عربی خواست تا از عربستان حمایت کنند.

در همین زمینه: عربستان روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

با این تصمیمِ دولت‌های بحرین و سودان حمله شامگاه روز شنبه به سفارت عربستان سعودی در تهران پیامدهای جدی‌تری به خود می‌گیرد. این حمله پس از اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه و ۴۶ نفر دیگر در عربستان صورت گرفت. ایران از شیخ النمر حمایت می‌کرد.

خبرگزاری فارس، شامگاه یکشنبه ۱۳ دی به نقل از منابع موثق نوشت که مقامات سعودی در حال رایزنی برای اقدامی متحد میان کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله بحرین و امارات در جهت قطع رابطه با ایران هستند.

حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران صبح امروز (دوشنبه) با تأیید تلویحی چنین تلاشی به خبرنگاران گفت: «عربستان برای خروج خود از انزوا، در این راستا فشارهایی را به برخی از دولت‌های منطقه وارد می‌کند اما روابط ایران با بسیاری دولت‌های منطقه در سطح عالی است.»

در همین زمینه: حسین جابرانصاری: عربستان بهانه‌جویی کرده است

کشور پادشاهی بحرین از نزدیک‌ترین هم‌پیمانان عربستان سعودی در منطقه است و در سال‌های اخیر به‌دلیل اعتراضات گسترده شیعیان در این کشور همواره ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود می‌کرد. ایران این اتهامات را رد می‌کرد.

بحرین در مهرماه سال جاری نیز پس از آن‌که مدعی شد یک کارگاه ساخت بمب را در نزدیکی منامه کشف و چند مظنون به همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران را در این ارتباط دستگیر کرده، سفیر خود را از تهران فراخواند و کاردار ایران در منامه را «عنصر نامطلوب» خواند و به او ۷۲ ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

بحرین در حالی این تصمیم را گرفته است که آمریکا، روسیه و کشورهای اروپایی از ایران و عربستان خواسته بودند تا به تنش‌های خود پایان دهند و شرایط کنونی را آرام کنند.

Share