Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نامه‌ای خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه از او خواست تا فوراً و خارج از نوبت به پرونده حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد رسیدگی کند.

Hassan-Rohani

حسن روحانی در این نامه که امروز چهارشنبه ۱۶ دی، چهار روز پس از حمله به سفارت عربستان نوشته شده، حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان را «جرم آشکار» نامیده و گفته است که باید با مجازات عاملان و آمران آن «برای همیشه جلو این‌گونه تعرضات به امنیت کشور و توهین به اقتدار و جایگاه نظام گرفته شود».

ساختمان سفارت عربستان سعودی در تهران شامگاه شنبه ۱۲ دی در واکنش به اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه به دست عربستان، به آتش کشیده شد. در همین روز به کنسولگری عربستان در مشهد نیز حمله شد. پس از آن عربستان کلیه روابط خود با ایران را قطع کرد و بحرین، کویت و سودان نیز روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کردند. امارات متحده عربی نیز روابط دیپلماتیک خود با ایران را کاهش داد. سازمان ملل نیز حمله به سفارت عربستان را محکوم کرد.

صبح امروز حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران حمله به سفارت عربستان را «مشکوک» خواند.

با واکنش‌های منفی کشورهای جهان و سازمان ملل به موضوع حمله به سفارت عربستان، مقامات ایرانی یکی پس از دیگری این حمله را «مشکوک» عنوان می‌کنند و برخی از رسانه‌های حکومتی حتی آتش زدن سفارت را به خود سعودی‌ها نسبت داده‌اند.

بیشتر بخوانید: حمله به سفارت عربستان به “انگلیسی‌ها” نسبت داده شد

حسن روحانی در فردای حمله به سفارت عربستان این اقدام را خلاف منافع ایران ارزیابی کرد. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هنوز در این‌باره اظهارنظری نکرده است.

Share