Share

وزارت خارجه ایران می‌گوید جنگنده‌های سعودی به سفارت این کشور در صنعا، پایتخت یمن حمله موشکی کرده‌اند.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، امروز پنج‌شنبه ۷ ژانویه / ۱۷ دی گفته است که حمله موشکی هواپیماهای عربستان به سفارت جمهوری اسلامی در صنعا موجب وارد شدن خسارت‌هایی به ساختمان سفارت و زخمی شدن تعدادی از نیروهای حفاظت نمایندگی شده است.

او این اقدام را «آگاهانه و عامدانه» عنوان کرده و آن را «نقض همه کنوانسیون‌ها و قواعد حقوقی بین‌المللی در زمینه حفاظت از امنیت و مصونیت اماکن دیپلماتیک در همه وضعیت‌ها» دانسته است.

ایران و عربستان سعودی در یمن در دو جبهه مخالف قرار دارند. ایران از شیعیان حوثی پستیبانی می‌کند در حالی‌که عربستان و هم‌پیمانانش در ائتلاف عربی ضدحوثی‌ها از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن حمایت می‌کنند.

صنعا در سپتامبر سال ۲۰۱۴ به‌طور کامل به دست شیعیان حوثی افتاد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مسئولیت «حمله موشکی» به سفارت جمهوری اسلامی و همچنین جبران خسارت‌های وارده به ساختمان و جراحات وارده به تعدادی از کارکنان سفارت را برعهده دولت عربستان دانست.

او گفت: «بدیهی است جمهوری اسلامی ایران حق خود برای پی‌گیری این موضوع را محفوظ می‌دارد.»

ایران می‌گوید عربستان سعودی، سفارت این کشور در یمن را شب گذشته (چهارشنبه) هدف موشک قرار داده است.

عربستان سعودی هنوز به این اتهام ایران پاسخی نداده است.

روابط ایران و عربستان پس از اعدام روحانی شیعه نمر باقر النمر در عربستان به‌همراه ۴۶ نفر دیگر به‌شدت تیره شده است. پس از این اعدام معترضان در تهران به سفارت سعودی حمله کردند و آن را به آتش کشیدند. در مشهد نیز به کنسولگری عربستان حمله شد. در پی این حملات عربستان کلیه روابط خود با ایران را قطع کرد و چندین کشور عربی در حمایت از عربستان یا روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کردند و یا این روابط را کاهش دادند و اعتراض کردند.

کشورهای جهان نگران‌اند که تنش‌های رو به افزایش بین ایران و عربستان وضعیت منطقه را دشوارتر و بحرانی‌تر کند. ایران و عربستان در مذاکرات صلح سوریه نیز شرکت دارند.

Share