Share

وزارت خارجه ترکیه در اعتراض به مطالبی که برخی رسانه‌های ایران در باره ارتباط سفر اخیر رجب طیب اردوغان به ریاض و اعدام شیخ النمر منتشر کرده بودند، علیرضا بیکدلی، سفیر ایران در آنکارا را احضار کرد.

Iran-Turkey

به‌گزارش روزنامه «دیلی صباح» ترکیه سفیر ایران در آنکارا پنج‌شنبهشب به وزارت خارجه ترکیه احضار شده است.

«دیلی صباح» نوشته است که وزارت خارجه ترکیه در این احضار مراتب اعتراض خود را نسبت به گزارش‌های رسانه‌ای در ایران که گفته بودند بین سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به ریاض و اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در عربستان ارتباطی وجود دارد، ابراز داشته و این گزارش‌ها را به شدت محکوم کرده است.

 

عربستان سعودی شیخ انمر و ۴۶ نفر دیگر را به اتهام تروریسم روز شنبه دوم ژانویه / ۱۲ دی، دو روز پس از سفر اردوغان به ریاض اعدام کرد.

خبرگزاری مهر، پیش از اعدام شیخ نمر در تاریخ ۲۹ آذرماه تحلیلی با عنوان «فتنه جدید ترکیه و سعودی در راه است، دیدار حامیان داعش در ریاض» منتشر کرد و پس از اعدام این روحانی شیعه برخی سایت‌ها از جمله رجانیوز در تحلیلی که آن را به ارزیابی «مهر» پیوند زده و نوشتند: «اعدام شیخ نمر را می‌توان نخستین پس‌لرزه دیدار حامیان گروه های تکفیری ـ تروریستی در ریاض دانست. دیدار اخیر رئیس جمهور ترکیه از عربستان سعودی و هم پیمانی ریاض و آنکارا در تشدید فشار بر شیعیان منطقه از یک سو و تشدید حمایتشان از گروه های تکفیری از سوی دیگر، خروجی خونینی به نام اعدام رهبر شیعیان عربستان سعودی داشته است.»

«تابناک» نیز نوشت: «[اعدام شیخ نمر] این گمانه را به طور جدی مطرح می‌سازد که اهداف سفر اردوغان، تنها محدود به موضوعات آشکار منطقه‌ای نبوده و یک دستور کار پنهان را، دست‌کم از سوی طرف سعودی شامل می‌شده است.»

شبکه خبری «پرس تی‌وی» ایران نیز دو روز پیش خبری با عنوان «اردوغان اعدام شیخ نمر را منتشر نکرد» روی سایت خود برد.

ترکیه این اعدام را «مسأله داخلی» عربستان سعودی دانسته است.

رجب طیب اردوغان پیش از این نیز چند بار نسبت به انتشار خبرها و مطالب انتقادی رسانه‌های ایران علیه ترکیه انتقاد کرده بود.

Share