Share

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی شنبه ۹ ژانویه/ ۱۹ دی در نشست فوق‌العاده شورای همکاری خلیج فارس گفت اگر ایران به سیاست‌های کنونی خود ادامه دهد ممکن است عربستان اقدامات بیشتری علیه این کشور انجام دهد.

adel eljubeir

به گزارش خبرگزاری رویترز، الجبیر که ریاست این جلسه را بر عهده داشت، در کنفرانس خبری پس از این نشست به خبرنگاران گفت: «ما در حال بررسی گام‌هایی هستیم که ایران بر‌می‌دارد و در برابر آن‌ها دست به اقدام می‌زنیم».

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران صبح شنبه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل به پیام‌های «عمومی و خصوصی» خود و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به عربستان برای «گفت و گو و زمینه سازی ثبات منطقه» اشاره کرد و نوشت: «امیدواریم عربستان سعودی نسبت به پیمودن راه خرد متقاعد شود».

وزیر امور خارجه عربستان درباره اینکه کشورش چه اقدامات دیگری علیه ایران انجام خواهد داد توضیح نداد اما اشاره کرد: «به زودی همه چیز مشخص‌تر می‌شود».

در پی شدت تنش بین ایران و عربستان، وزاری خارجه کشورهای شش کشور عربی بحرین، قطر، عمان، کویت، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس بیانیه‌ای منتشر کردند.

در این بیانیه آمده است: «شورای همکاری تجاوزهای ایران را محکوم کرده و تهران را مسئول آن می‌داند. همچنین دخالت‌های آشکار ایران در امور داخلی عربستان سعودی محکوم است».

عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس الزیانی، در پایان این نشست گفت: «رفتارهای ایران با سیاست‌های حسن همجواری در تضاد است».

وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ به بان کی مون گفت که ایران هیچ علاقه‌ای به بالا گرفتن تنش در همسایگی خود ندارد.

بیشتر بخوانید: ظریف به دبیرکل سازمان ملل: میلی به بالا گرفتن تنش در همسایگی خود نداریم

Share