Share

منابع امنیتی مکزیک می‌گوید دیدار مخفیانه‌‌شان پن، بازیگر و کارگردان سینما با خواکین گوزمن ملقب به «ال چاپو» (به معنی کوتوله) در اواخر سال گذشته میلادی در جنگل‌های مکزیک باعث دستگیری سلطان مواد مخدر این کشور شده است.

el chapo

به گزارش خبرگزاری رویترز، شان پن که علاقه زیادی به خبرنگاری نیز دارد چند ماه پیش موفق شد به مخفیگاه ال چاپو در جنگل‌های مکزیک راه یابد و با او مصاحبه کند.

یک منبع آگاه در دولت مکزیک می‌گوید، مکزیکوسیی از مصاحبه‌شان پن با ال‌ چاپو خبر داشت و از نزدیک و با دقت آن را رصد می‌کرد.

به نظر می‌رسد که اشتیاق ال‌ چاپو برای ساختن فیلم زندگینامه‌اش و تماس‌هایی که به این خاطر با سینماگران برقرار کرده، یکی از بزرگ‌ترین عوامل دستگیری دوباره او باشد.

ال چاپو رئیس بزرگ‌ترین کارتل مواد مخدر در مکزیک روز گذشته ۹ ژانویه در خانه‌اش در ایالت سینالوا دستگیر شد. او تابستان گذشته موفق شد از طریق حفر یک تونل در حمام سلول خود در یک زندان فوق امنیتی فرار کند.

دولت مکزیک می‌گوید در حال بررسی احتمال تحویل ال چاپو به آمریکا است.

همزمان مجله «رولینگ استون» نیز روز گذشته ضمن اعلام احتمال تحویل ال‌ چاپو به مقامات آمریکایی، بخش‌هایی از مصاحبه اختصاصی‌شان پن با او را منتشر کرد.

در این مصاحبه ال چاپو درباره نحوه فرارش از زندان می‌گوید: «مهندسان حفاری را سه ماه برای آموزش کندن این تونل در زیر سلول خود به آلمان فرستاده است».

همچنین خواگین گوزمن در این مصاحبه خود را بزرگ‌ترین تأمین‌کننده هروئین، متافتامین، کوکائین و ماری‌جوانا در جهان معرفی می‌کند و می‌گوید که ناوگانی از زیردریایی‌ها، هواپیما‌ها، ماشین‌های سنگین و قایق در اختیار دارد.

شان پن می‌گوید که از طریق کیت دل‌کاستیلو بازیگر مکزیکی با ال‌ چاپو ارتباط برقرار کرده است.

ال چاپو نخستین بار در سال ۱۹۹۳ درگوآتمالا دستگیر و به ۲۰ سال زندان محکوم شد. اما در سال ۲۰۰۱ با پولی که به زندانبان خود می‌دهد، در سبد لباس‌های کثیف مخفی شده و فرار می‌کند.

ال چاپو بار دیگر در فوریه ۲۰۱۴ در شمال غرب مکزیک دستگیر شد اما پس از مدت کوتاهی دوباره موفق به فرار از زندان شد.

Share