Share

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، یکشنبه ۲۰ دی  در دیدار با استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه گفت: «ما اجازه نخواهیم داد تا رویکردهای تنش‌آفرین سعودی تأثیر منفی بر حل بحران سوریه بگذارد».

MJZarif

به گزارش خبرگزاری مهر، ظریف که میزبان دی میستورا در تهران است، رویکرد عربستان سعودی را «تشنج‌آفرین در صحنه تحولات منطقه‌ای» خواند.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار گفت: «عربستان سعودی با اقدامات تشدیدآمیز خود در صدد تأثیرگذاری منفی بر بحران سوریه است».

با بالا گرفتن تنش‌ها بین ایران و عربستان، اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس شنبه و یکشنبه، ۱۹ و ۲۰ دی در ریاض و قاهره نشست اضطراری برگزار کردند. وزرای خارجه کشورهای عربی سیاست‌های ایران در منطقه را «مداخله‌گر» و «تحریک کننده فرقه‌گرایی» خواندند.

ظریف در ادامه گفت که مفامات عربستان «با حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا و مجروح کردن کارمند سفارت رویکردهای منفی خود را پنهان می‌سازند در حالی که جمهوری اسلامی ایران در قبال ضرورت حفاظت از سفارت خانه‌ها مسئولانه عمل می‌کند».

ساختمان سفارت عربستان سعودی در تهران شامگاه شنبه ۱۲ دی در واکنش به اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه به دست عربستان، به آتش کشیده شد. در همین روز به کنسولگری عربستان در مشهد نیز حمله شد.

مقامات ایرانی «اطرافیان یک مرجع تقلید تندرو»، «انگلیسی‌ها»، «عوامل نفوذی»، «مخالفان دولت» یا «ایادی ریاض» را مسئول حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی می‌دانند.

Share