Share

«بازگشته» (Revenant)، تازه‌ترین فیلم کارگردان صاحب سبک مکزیکی، الخاندرو گونزالس ایناریتو، موفق شد جایزه بهترین فیلم رشته درام و بهترین کارگردانی را برای او و جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازیگر اصلی آن لئوناردو دی کاپریو به ارمغان آورد.

لئوناردو دی‌کاپریو (راست) و الخاندرو گونزالس ایناریتو، بازیگر و کارگردان فیلم «بازگشته» سه جایزه اصلی گلدن گلوب را از آن خود کردند.

لئوناردو دی‌کاپریو (راست) و الخاندرو گونزالس ایناریتو، بازیگر و کارگردان فیلم «بازگشته» سه جایزه اصلی گلدن گلوب را از آن خود کردند.

مراسم هفتادوسومین دوره گلدن گلوب بامداد امروز دوشنبه ۱۱ ژانویه / ۲۱ دی در شهر لس آنجلس برگزار شد.

این جایزه معتبر که به‌طور معمول فیلم‌های برنده آن بیشترین بخت را برای کسب اسکار خواهند داشت توسط انجمن مطبوعات خارجی هالیوود به محصولات سینمایی و تلویزیونی اهدا می‌شود.

الخاندرو گونزالس ایناریتو در فیلم جدید خود «بازگشته» با نگاه اسطوره‌ای، نبرد مرگ و زندگی را را با پیش‌زمینه‌ای از خشونتِ طبیعت و جنگ‌های بین سرخ‌پوستان و سفیدپوستان در سال‌های نخست قرن ۱۹ آمریکا به‌تصویر می‌کشد. لئوناردو دی کاپریو در این فیلم نقش مردی را ایفا می‌کند که در میان جهانی از خشونت برای زنده ماندن تلاش می‌کند.

ایناریتو که در سال ۲۰۱۴ با فیلم «مرد پرنده‌ای» برنده جایزه اسکار شد و پیش از آن‌که در آمریکا فیلم بسازد با فیلم‌های «عشق سگی» و «۲۱ گرم» نیز در جشنواره‌های کن و ونیز درخشیده بود، فیلمسازی کمال‌گراست که بیش از هر چیز به شرایط و بحران انسانی توجه دارد.

دی کاپریو در مراسم گلدن گلوب به‌هنگام دریافت جایزه از ایناریتو به‌خاطر ایجاد شرایطی بی‌سابقه برایش در کار سینما، تشکر کرد. او که از جمله فعالان محیط زیست است کنسرن‌های بزرگ را که موجب نابودی طبیعت می‌شوند مورد انتقاد قرار داد.

مت دیمن، بازیگر آمریکایی، در بخش فیلم‌های کمدی ـ موزیکال به‌دلیل ایفای نقش اول در فیلم «مریخی» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در این بخش شد.

نمایی از فیلم «پسر شائول» ساخته کارگردان مجارستانی، لاسلو نمس - بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب

نمایی از فیلم «پسر شائول» ساخته کارگردان مجارستانی، لاسلو نمس – بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب

جایزه بهترین بازیگر زن در بخش فیلم‌های درام را بری لارسون برای بازی در فیلم «اتاق» دریافت کرد و جنیفر لارنس برای بازی در فیلم «جوی» در رشته فیلم‌های کمدی ـ موزیکال جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد.

«پسر شائول» ساخته کارگردان مجارستانی، لاسلو نمس به‌عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شناخته شد. این فیلم روایت دوران فاشیسم هیتلری و دو روز از زندگی یک زندانی یهودی مجارستانی به نام شائول در اردوگاه آشویتس است.

اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی در سال ۲۰۱۲ با فیلم «جدایی نادر از سیمین» جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را از شصت‌ونهمین مراسم گلدن گلوب دریافت کرده بود.

جایزه بهترین موسیقی فیلم به انیو موریکونه، آهنگساز نامدار سینمای جهان برای موسیقی متن فیلم «هشت آدم نفرت‌انگیز» ساخته جدید کوئنتین تارانتینو رسید.

جایزه افتخاری گلدن گلوب امسال به دنزل واشنگتن بازیگر سیاه‌پوست آمریکایی برای کارنامه هنری‌اش اهدا شد.

Share