Share

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا تاریخ دقیقی را برای لغو تحریم‌های ایران تعیین نکرده است اما رفع تحریم‌ها احتمالاً به‌زودی انجام خواهد شد.

فدریکا موگرینی

فدریکا موگرینی

به گزارش رویترز، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز دوشنبه ۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی در یک نشست خبری در این باره گفت: «می‌توانم به شما بگویم که انتظار من این است که این روز ( لغو تحریم‌ها) به‌زودی رخ خواهد داد. روند اجرای توافق هسته ای به‌خوبی در جریان است.»

او گفت لغو تحریم‌ها زمانی خواهد بود که اقدامات مدنظر به‌طور کامل انجام شوند.

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز، ۱۶ دسامبر / ۲۵ آذر، گفته بود که اگر همه چیز خوب پیش رود امکان این هست که تحریم‌های ایران تا پایان ماه ژانویه لغو شوند.

بیشتر بخوانید:آمانو: لغو تحریم‌های ایران تا پایان ژانویه ناممکن نیست

حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران به تازگی در صفحه اینستاگرام خود نوشت : «شمارش معکوس برای فرا رسیدن روز اجرای تفاهم هسته‌ای و لغو تحریم‌ها آغاز شده است».

او با اشاره به این مطلب افزود که تفاهم ایران با کشورهای ۱+۵ در ژنو در مورد حل برخی از مهم‌ترین مباحث باقیمانده پیرامون لغو تحریم‌ها نیز قدم مهم دیگری برای رسیدن به زمان اجرای برجام می باشد.

برجام یا «برنامه جامع اقدام مشترک» درباره اجرای «توافق هسته‌ای» است. ایران و قدرت‌های جهانی پس از دو سال مذاکرات هسته‌ای فشرده به این توافق دست یافتند.

بر اساس این توافق، ایران باید یک سری محدودیت‌ها در برنامه اتمی خود اعمال کند تا غرب تحریم‌ها را علیه این کشور بردارد.

در همین زمینه بخوانید:

آیا اجرای برجام بر وضعیت حقوق بشر در ایران اثر‌ می‌گذارد؟

وزارت‌خانه‌های آمریکا آماده لغو تحریم‌های ایران می‌شوند

لغو تحریم‌ها و آینده محیط زیست در ایران

از لغو تحریم‌های ایران همسایگان نیز سود می‌برند

Share