Share

خبرگزاری فارس به نقل از یک “منبع مطلع” از خروج قلب رآکتور اراک و پر شدن محل آن با بتن خبر داد اما روابط عمومی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید تنها کارهای مقدماتی این امر انجام شده است.

iran-atom

شامگاه دوشنبه ۲۱ دی، خبرگزاری فارس به نقل از یک “منبع مطلع” از خروج قلب رآکتور اراک (کالاندریا) خبر داد. پیش از ظهر همین روز، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود که تعهدات ایران در برجام، به جز کارهای اندک مربوط به رآکتور اراک انجام شده‌اند. فارس نوشت که عملیات خارج کردن قلب رآکتور پایان گرفته و محل آن با بتن پر شده است.

رویترز و خبرگزاری فرانسه نیز خبر خروج قلب رآکتور اراک را بازنشر کردند اما مدیر روابط عمومی سازمان انرژی اتمی ساعاتی پس از انتشار این خبر به “ایرنا” گفت تاکنون تنها کارهای مقدماتی در این خصوص انجام شده است. در اطلاعیه این روابط عمومی آمده است: «سازمان مطابق برنامه ومفاد نامه مقام معظم رهبری، اقدامات توافق شده را باید تا روز اجرا به اتمام برساند و دراین رابطه برخی کارهای مقدماتی آغاز شده ولی هیچ اقدامی درخصوص خارج کردن قلب راکتور اراک تکمیل نشده است.»

روز اجرا طبق توافق طرفین (۲۶ دی/ ۱۶ ژانویه) تعیین شده است.

بازطراحی رآکتور اراک از جمله تعهدات ایران در توافق هسته‌ای است که سند آن اواخر آبان سال جاری به امضای جواد ظریف، وزیران خارجه گروه ۱+۵ و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رسیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید انجام تعهدات ایران را تایید کند و پس از آن اجرای برجام به جریان خواهد افتاد. مجید تخت‌روانچی، معاون ظریف صبح دوشنبه در جلسه اتاق بازرگانی تهران ابراز امیدواری کرده بود که عملیات بازسازی و بازطراحی رآکتور اراک هر چه زودتر آغاز شوند.

روحانی صبح دوشنبه در مراسم افتتاح فازهای ۱۵ و ۱۵ پارس جنوبی گفته بود به زودی خبرهای خوشی در مورد لغو تحریم‌ها برای مردم ایران داریم.

در همین زمینه

ایران پس از اجرای برجام

موگرینی: تحریم‌های ایران به‌زودی لغو می‌شود

لغو تحریم‌های ایران تا پایان ژانویه ناممکن نیست

وزارت‌خانه‌های آمریکا آماده لغو تحریم‌های ایران می‌شوند

Share