Share

سخنگوی نیروی انتظامی می‌گوید تغییر فرمانده یگان ویژه پلیس تهران ربطی به موضوع سفارت عربستان ندارد و قبلا در این مورد تصمیم گرفته شده بود.

Saudi-Consulat-Tehran

سعید منتظرالمهدی می‌گوید سرهنگ مطهری‌زاده یک هفته پیش از تعرض به سفارت عربستان به عنوان فرمانده جدید یگان ویژه تهران معرفی شده بود و جابه‌جایی در فرماندهی یگان پلیس تهران بزرگ به این موضوع هیچ ربطی ندارد.

خبرگزاری تسنیم، شامگاه سه‌شنبه ۲۲ دی از قول منتظرالمهدی نوشت عرب سرخی از ۱۲ ‌آبان ۹۴ از فرماندهی یگان ویژه تودیع شده بود و هم اینک نیز به عنوان فرمانده یگان امداد تهران بزرگ منصوب شده است.

خبر تغییر فرمانده یگان ویژه، یکشنبه ۲۰ دی در رسانه‌ها منتشر شد. منتظر المهدی روشن نکرده که چرا بین تودیع عرب سرخی و معرفی مطهری‌زاده شش هفته فاصله وجود دارد. سعید منتظر المهدی پس از حمله به سفارت عربستان، در توضیح رفتار پلیس با عاملان این تهاجم گفته بود: «مردم را خیلی وقت‌ها نمی‌شود زد.»

پلیس یگان ویژه به مماشات با نیروهای “خودسر” و نظاره‌گری اقدامات آنها در زمان حمله به سفارت عربستان متهم می‌شود. برخی از مهاجمان با نفرات این یگان در اطراف سفارت سلفی گرفته‌اند و این عکس‌ها در رسانه‌های رسمی و در شبکه‌های اجتماعی قابل مشاهده هستند.

وزارت کشور در ۱۶ دی در یک ابلاغیه به نمایندگان قوه قضاییه‌، وزارت اطلاعات، استانداری تهران و نیروی انتظامی، خواستار آن شد که عاملان حمله به سفارت عربستان در تهران شناسایی و معرفی شوند. وزارت کشور برای این امر دو هفته مهلت تعیین کرد.

علی مطهری‌، نماینده تهران روز دوشنبه ۲۱ دی در نطق میان دستور خود در مجلس، نیروی انتظامی را مسئول تعرض به سفارت عربستان خواند و گفت روشن بود که گروهی به صورت خودجوش یا سازماندهی شده این اقدام را می‌کنند اما پلیس به صرف آن که این افراد به فلان نهاد منتسب هستند، از انجام وظیفه خود سر باز زد. به نظر می‌رسد منظور مطهری از فلان نهاد، بسیج باشد.

بیشتر بخوانید: اطلاعیه وزارت کشور و تغییر فرمانده یگان ویژه تهران

Share