Share

شامگاه سه‌شنبه ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی‌ماه باراک اوباما، رئیس‌ جمهوری آمریکا آخرین نطق سالانه‌ خود در کنگره را ایراد کرد و در آن از سیاست‌های داخلی و خارجی خود دفاع کرد و گفت جایگاه‌ آمریکا در جهان در مقایسه با زمانی که او انتخاب شد، بهتر شده است. او از توافق هسته‌ای با ایران به‌عنوان یکی از موفقیت‌های سیاست خارجی دولت خود نام برد.

Barack-Obama

اوباما در سخنان خود به وضعیت اقتصادی آمریکا، مبارزه با تروریسم، توافق هسته‌ای با ایران و برقراری رابطه با کوبا اشاره کرد.

بیشترین بخش از سخنان رئیس جمهوری آمریکا به مبارزه با تروریسم اختصاص داشت. او «اولویت شماره یک» دولت آمریکا را حفاظت از مردم کشور و نابودی شبکه‌های تروریستی دانست و گفت آمریکا در مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) و القاعده مصمم است.

اوباما برای نشان دادن موفقیت خود در مبارزه با تروریسم جهانی به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده و ناصر الوحیشی، رهبر القاعده یمن و مرد شماره دو این شبکه تروریستی، در سال‌های ریاست جمهوری خود اشاره کرد.

او گفت آمریکا بر نابودی داعش متمرکز شده است و در همین حال تأکید کرد که تروریست‌ها موجودیت ملی آمریکا را تهدید نمی‌کنند.

به‌گفته رئیس جمهوری آمریکا در صورت پیروزی بر داعش باز هم بی‌ثباتی در بسیاری از کشورها که مکان امن تروریست‌ها هستند و در آن‌ها مناقشات قومی، قحطی و هجوم پناهندگان وجود دارد، در دهه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

اوباما از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و گفت با «سیاست تحریم و دیپلماسی» از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شد و اکنون ایران با عقب‌نشینی از برنامه هسته‌ای خود ذخایر اورانیوم خود را خارج کرده است.

او همچنین به ایجاد رابطه با کوبا اشاره کرد و گفت سیاست تحریم این کشور به تحقق دمکراسی در آن کمکی نکرد و اکنون با ایجاد روابط دیپلماتیک وضعیت مردم کوبا بهتر خواهد شد.

اوباما گفت جایگاه‌ آمریکا در جهان در مقایسه با زمانی که او انتخاب شد، بهتر شده است و وقتی درباره مسائل بین‌المللی مهم صحبت می‌شود مردم دنیا به پکن یا مسکو رجوع نمی‌کنند و به سراغ آمریکا می‌آ‌یند.

باراک اوباما در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست‌های اقتصادی دولت‌اش پرداخت و گفت وضعیت اقتصادی آمریکا به‌کلی تغییر کرده است و ایالت متحده در حال حاضر «قوی‌ترین و پایدارترین اقتصاد جهان» را دارد.

به‌گفته اوباما آمریکا توانسته‌ است «بد‌ترین بحران اقتصادی نسل‌ها» را پشت سر بگذارد، نظام بیمه بهداشتی اصلاح شده، بخش انرژی نوآوری شده و مزایا و بیمه بهتری برای بازنشستگان ایجاد شده است.

او با اشاره به تصویب قانون ازدواج همجنسگرایان در چند ایالت آمریکا گفت این تضمین به‌وجود آمده است که هر کس با کسی که دوست دارد بتواند ازدواج کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت با کاستن از کسری بودجه به میزان سه چهارم، به‌ویژه در دو سال اخیر بیش از ۱۴ میلیون شغل تازه ایجاد شده که بالا‌ترین رشد اشتغال از دهه ۹۰ بدین سو بوده است. همچنین نرخ بیکاری به نصف رسیده و صنعت اتومبیل‌سازی بهترین سال را پشت سر گذاشته است.

اوباما گفت هرکس مدعی شود که اقتصاد آمریکا رو به زوال می‌رود در تخیلات خود سیر می‌کند.

او همچنین به موضوع تغییرات آب و هوایی پرداخت و آن را یکی از مسائلی دانست که امنیت آمریکا و جهان را تهدید می‌کند.

اوباما در این‌باره گفت بحث انرژی‌های پاک در آمریکا هفت سال پیش شروع شد و اکنون آمریکا ۶۰ درصد در مصرف سوخت‌های فسیلی صرفه‌جویی کرده است. به‌گفته او آلودگی محیط زیست به شکل قابل توجهی در آمریکا کاهش یافته است.

دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به‌عنوان چهل‌وچهارمین رئیس‌ جمهوری ایالات متحده، در آغاز سال ۲۰۱۷ به پایان می‌رسد و این آخرین نطق سالانه او در هشتمین سال ریاست جمهوری‌اش بود.

رئیس جمهوری بعدی آمریکا در روز ۸ نوامبر سال جاری (۱۸ آبان ۱۳۹۵) انتخاب خواهد شد.

Share