Share

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید عامل ترور استانبول که منجر به کشته شدن ۱۱ نفر از جمله ۱۰ گردشگر آلمانی شد، چند روز قبل از آن از به‌عنوان یک پناهجوی ساده از سوریه به ترکیه وارد شده بود.

Istanbul-Terror

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست‌وزیر ترکیه شامگاه چهارشنبه ۱۳ ژانویه / ۲۳ دی به رسانه‌ها گفت: «این فرد تحت نظر نبود و در نتیجه تحت پیگرد نیز قرار نداشت.»

به‌گفته مقامات ترکیه عامل انفجار انتحاری در استانبول سوری بود و نبیل فضلی نام داشت. او ۲۸ سال داشت.

روز سه‌شنبه ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی بر اثر یک انفجار انتحاری شدید در منطقه تاریخی «سلطان‌ احمد» استانبول دست‌کم ۱۱ نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند. این انفجار در ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه به وقت محلی در نزدیکی کلیسای ایاصوفیه و مسجد آبی، رخ داد.

بیشتر بخوانید: انفجار در استانبول چندین کشته بر جای گذاشت

افکان علا، وزیر کشور ترکیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که پلیس دو فرد مظنون به ارتباط با انفجار انتحاری استانبول را دستگیر کرده است.

او در برابر سفیران ترکیه در آنکارا گفت: «تحقیقات ما در مورد حمله به استانبول ادامه دارد و تعداد بازداشت‌شدگان تاکنون به هفت نفر رسیده است.»

روز چهارشنبه نیز چند نفر در همین رابطه دستگیر شده بودند.

رسانه‌های آلمان نیز در دو روز گذشته از این حمله نوشتند. آن‌ها این سئوال را مطرح کردند که آیا هدف تروریست‌ها به‌طور مشخص شهروندان آلمانی‌ بوده‌اند و یا به‌طور کلی خارجی‌های گردشگر. توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان که روز چهارشنبه به ترکیه سفر کرده بود این موضوع را که آلمانی‌ها هدف اصلی تروریست‌ها بوده‌اند رد کرد و گفت شواهدی از این امر در دست نیست.

Share