Share

دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، در سخنرانی افتتاحیه همایش شورای ائتلافی اصولگرایان که پنجشنبه ۲۴ دی در تهران برگزار شد، آرزو کرد که لیست جامعتین مورد اعتماد رهبری قرار گیرد و خامنه‌ای به آن رای دهد.

hadadadel

موحدی کرمانی گفت حالا که آمریکا می‌خواهد دوباره به ایران بیاید باید بحث نفوذش را مطرح کنیم. او در پیوند با موضوع توافق هسته‌ای عنوان کرد: «مقام رهبری اجازه دادند هر چند فرمودند من خوش‌بین نیستم. مهم این است که به فرمایش رهبری نرمش قهرمانانه باشد نه این که نرمش ذلیلانه به وجود آید و جوری نرمش نشود که آمریکا بدش نیاید.»

غلامعلی حداد عادل، سخنگوی ائتلاف اصولگرایان نیز نسبت به تفرقه و اختلاف در بین این جریان هشدار داد و گفت: «در استان‌ها تا کنون نامزد تعیین نکرده‌ایم اما توصیه می‌کنیم در شهرستان‌ها به وحدت رسیده‌ شود و در مرحله بعد در مرکز استان این ریش‌سفیدی صورت گیرد.»

حداد از اصولگرایان خواست کمربندها را محکم ببندند و از همه ظرفیت‌ها برای پیروزی خود استفاده کنند.

این در حالی است که علی لاریجانی با کنار کشیدن از ائتلاف اصولگرایان، در صدد است فعالیت‌ جریان وابسته به خودش،”رهروان ولایت” را در استان‌ها و شهرستان‌ها متمرکز کند. در چند ماه گذشته حداد عادل و لاریجانی هر یک تلاش کردند تا با معتمدان خود راهی را برای «همگرایی» اصول‌گرایان پیدا کنند. حداد‌ عادل از «علما» و «ریش سفیدان» جبهه اصول‌گرایی کمک گرفت تا مصباح یزدی، موحدی کرمانی و محمد یزدی در باره فهرست نامزد‌ها تصمیم بگیرند.

در مقابل لاریجانی هم راه خود را رفت و علی اکبر ناطق نوری، علی اکبر ولایتی و مرتضی مقتدایی را به نشست‌هایی دعوت کرد تا شاید راهی دیگر پیدا کند که برای ائتلاف نشانی از «تندرو‌های» اصول‌گرا در آن نباشد. اما هر دو گروه بدون این‌که به نتیجه مشخصی دست یابند، پایان کار خود را اعلام کردند.

مانور روی “نفوذ و فتنه”

موحدی کرمانی در همایش اصولگرایان گفت اختلاف سلیقه نباید به تخاصم منجر شود. حداد عادل در سخنان خود موضوع نفوذ و فتنه را برجسته کرد و گفت: یکی از راه‌های نفوذ این است که مانع وحدت اصولگرایان شوند و اتاق فکر داشته باشند و کاری کنند که به جامعه وانمود شود اصولگرایان نمی‌توانند با هم وحدت کنند: «قرار نیست آنهایی که در سال ۸۸ می‌خواستند با فتنه این کشور را در اختیار بگیرند حالا در سال ۹۴ با عنوان دیگری وارد شوند.»

ریش‌سفیدان اصولگرایان (مصباح، موحدی و یزدی)، تا کنون در جلسات خود به توافقی برای ارائه یک لیست واحد نرسیده‌اند.

مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در ۱۴ آذر گفته بود که ترکیب ائتلاف اصولگرایان با حضور جبهه پایداری، حزب موتلفه و جمعیت ایثارگران به هم ریخته است.

شورای ائتلاف اصولگرایان ۳۰ آذر اعلام موجودیت کرد و خط قرمز خود در ارائه لیست انتخاباتی را مرزبندی با فتنه خواند. در همین روز، جریان لاریجانی “رهروان ولایت” تاکید کرد که راه خود را از شورای ائتلافی جدا می‌کند و فهرست مستقلی برای انتخابات ارائه می‌دهد.

Share