Share

تولید و فروش شرکت‌های خودروسازی ایران در ۹ ماه نخست امسال کاهش یافته است. مرکز پژوهش‌های مجلس از عدم تحقق برنامه پیش‌بینی شده در صنعت خودروسازی و افزایش موجودی انبار تولید کنندگان خودرو خبر داد.

khodro

صنایع خودروسازی ایران تنها با ۴۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.

براساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد، میزان تولید خودرو در ۹ ماه نخست امسال ۱۷.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. خودروسازان ایران تا پایان آذر امسال ۶۸۲ هزار و ۷۱۲ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که ۱۴۳ هزار و ۷۷۲ دستگاه کمتر از میزان تولید در ۹ ماه نخست سال گذشته است.

این گزارش می‌افزاید که فروش دو شرکت خودروسازی داخلی ایران هم به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد کاهش یافته است. میزان فروش خودروسازان تا پایان آذر امسال ۴۹۹ هزار و ۱۲۸ دستگاه گزارش شده که بیانگر عدم فروش دست‌کم ۱۸۳ هزار و ۵۸۴ دستگاه خودرو تولید شده در ایران است.

براساس گزارش بانک مرکزی، اقتصاد ایران از زمستان سال گذشته بار دیگر با رشد اقتصادی روبرو شده و نرخ رشد اقتصادی به شش دهم درصد کاهش یافته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، «کمپین خودرو داخلی نخریم» را یکی از عوامل کاهش فروش خودرو دانسته بود که از سوی «ضد انقلاب» و به منظور «ضربه زدن به تولید داخلی» هدایت می‌شود. این کمپین در اعتراض به نرخ بالای خودرو داخلی در نیمه نخست امسال تشکیل شد.

دولت جمهوری اسلامی ایران، تابستان امسال به منظور مقابله با این کمپین و حمایت از صنعت خودروسازی، سقف تسهیلات خرید خودر و کالا را افزایش داد. براساس گزارش‌های رسمی، این برنامه افزایش فروش خودرو در یک دوره زمانی کوتاه را به دنبال داشت و دو شرکت خودروسازی ایران توانستند ۱۱۰ هزار دستگاه از تولیدات خود را با بهره‌گیری از تسهیلات بانکی به فروش برسانند. اما پس از آن، میزان تقاضا برای خرید خودرو کاهش یافت.

مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین از فعالیت صنایع خودروسازی با ۴۰ درصد ظرفیت تولید خبر داد و اعلام کرد که تنها ۶۴ درصد از برنامه خودروسازان در سال ۹۴ محقق شده است.

همچنین مرکز تحقیقات ایران خودرو میزان تولید خودرو داخلی در سال آینده را حدود ۸۰۰ هزار دستگاه برآورد کرده که بیانگر تداوم وضعیت نامساعد در این صنعت است.

کاهش تولید خودرو، صنعت قطعه‌سازی را هم با مشکل روبرو کرده است. به گفته مسئولان صنعت قطعه‌سازی، تعداد شاغلان این بخش به یک سوم کاهش و مطالبات قطعه‌سازان از دو شرکت ایران خودرو و سایپا افزایش یافته است.

در همین زمینه

کاهش ۲۵ درصدی تولید خودرو در ایران

کاهش ۴۲ درصدی تولید خودرو در ایران

کاهش ۵۰ درصدی تولید خودرو و بیکاری ۵۰ هزار شاغل

خیال آسوده خودروسازان

Share