Share

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران همراه با هیأت ایرانی صبح شنبه ۲۶ دی، برای اعلام آغاز اجرای توافق هسته‌ای ایران با کشورهای عضو گروه ۱+۵ وارد وین، پایتخت اتریش شدند.

zarif salehi

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، در این سفر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، بهروز کمالوندی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران و حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه، ظریف را همراهی می‌کنند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز برای شرکت در این نشست سه‌جانبه عازم وین است.

قرار است گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدهای ایران که در مفاد توافق‌نامه هسته‌ای آمده است منتشر شود.

ایران و کشورهای ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان در روز ۲۳ تیر سال جاری / ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای دست یافتند.

برداشته شدن تحریم‌ها و اجرایی شدن قطعنامه شورای امنیت که قرار است به واسطه آن تمامی تحریم‌های گذشته این شورا به حالت تعلیق درآید، مشروط به نحوه همکاری ایران با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

در صورتی که این آژانس تأیید کند که ایران به تعهدهای خود عمل کرده است اجرای توافق‌نامه هسته‌ای و لغو تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد علیه ایران آغاز خواهد شد.

محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست‌گذاری اتحادیه اروپا بیانیه مشترکی صادر و آن را در مقر سازمان ملل در وین قرائت خواهند کرد.

Share