Share

ایالات متحده تحریم‌های جدیدی علیه ۱۱ فرد حقیقی و حقوقی ایرانی وضع کرد. این افراد متهم‌اند که در برنامه موشکی ایران دست داشته‌اند.

ballistic missile

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا عصر یکشنبه ۱۷ ژانویه/ ۲۷ دی، کمتر از یک روز پس از لغو تحریم‌های ایران، اعلام کردند که دسترسی این افراد را به سیستم بانکی آمریکا مسدود خواهند کرد.

به گفته مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا  این افراد و شرکت‌ها با آزمایش موشک بالستیک ایران در اکتبر سال گذشته میلادی مرتبط بودند. این مقامات برنامه موشکی ایران را «تهدیدی جدی برای امنیت منطقه و جهان» توصیف می‌کنند.

کارشناسان سازمان ملل در دسامبر ۲۰۱۵ گزارشی از برنامه موشکی ایران تنظیم کردند. در این گزارش به آزمایش موشک بالستیک ایران در اکتبر سال گذشته اشاره شده و این اقدام ایران «نقض تحریم‌های علیه ایران برای جلوگیری از دست‌یابی این کشور به سلاح هسته‌ای» خوانده شده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند قرار بود وزارت خزانه‌داری آمریکا جریمه‌هایی برای ایران در نظر بگیرد، اما اعمال این تحریم‌ها با هشدار محمد جواد ظریف به لغو تصمیم تبادل زندانیان با آمریکا به تعویق افتاد.

بیشتر بخوانید: ارسال پرونده آزمایش موشکی ایران به کمیته تحریم سازمان ملل

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پیش از اعلام آغاز اجرای برجام گفت چنانچه آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند، ایران زندانی‌های آمریکایی ایرانی‌تبار را از زندان‌های ایران آزاد نخواهد کرد.

روز گذشته، چند ساعت پیش از اعلام لغو تحریم‌ها علیه ایران و آغاز اجرای برجام، جمهوری اسلامی ایران جیسون رضائیان، امیر میرزایی حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی، چهار زندانی آمریکایی ایرانی‌تبار را در قبال لغو حکم تعقیب و آزادی ۱۲ ایرانی در آمریکا، آزاد کرد.

این زندانیان آمریکایی ایرانی‌تبار عصر یکشنبه آزاد شدند و با هواپیما به سوییس رفتند تا به آمریکا بازگردند.

بیشتر بخوانید: مقامات آمریکایی: برای تبادل زندانیان ۱۱ یا ۱۲ جلسه محرمانه با ایران داشتیم

Share