Share

شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان رد صلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب را از انتخابات مجلس «غیرقابل قبول» خواند و خواهان دخالت حسن روحانی، رئیس‌جمهور در این‌باره شد.

Election

الهام فخاری، مسئول روابط عمومی این شورا شامگاه یکشنبه ۲۷ دی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت که در جلسه امشب (شامگاه یکشنبه)، رویه و نتیجه کار هیأت‌های نظارت در بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور مطرح و بررسی شد و رد صلاحیت و عدم احراز صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان و دیگر حامیان دولت «غیرقابل قبول تلقی شد».

هیأت‌های نظارت که از سوی شورای نگهبان کار بررسی صلاحیت نزدیک به ۱۲ هزار کاندیدای مجلس را بر عهده داشته‌اند، بیش از هفت هزار تن را تأیید نکرده‌اند.

به‌گفته حسین مرعشی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، در سراسر کشور از بین سه هزار نامزد اصلاح‌طلب تنها صلاحیت ۳۰ تن تأیید شده و ۹۹ درصد اصلاح‌طلبان تأیید نشده‌اند.

فخاری در این مورد گفت که شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان در واکنش به این ردصلاحیت‌ها از رئیس جمهور می‌خواهد تا «پاسدار قانون اساسی» باشد.

حسن روحانی عصر روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت که ردصلاحیت‌ها «خوشحال‌کننده» نیست و از تمام اختیارات قانونی‌اش برای تأیید صلاحیت نامزد‌ها استفاده خواهد کرد.

در همین حال انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات از سوی هیأت‌های نظارت را «مهندسی انتخابات» توصیف کرد و از او خواست تا از تمام اختیارات خود و حمایت مردم برای «اصلاح این شرایط نگران‌کننده و رفع این ظلم آشکار» استفاده کند.

شماری از استانداران از جمله استانداران استان‌های تهران و خوزستان نیز ردصلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات را غیرقابل قبول دانسته‌اند.

عبدالحسن مقتدایی، استاندار خوزستان در این‌باره گفت که رد صلاحیت «غیرمنطقی» با تقلب در انتخابات، تقاوتی ندارد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان در هفتم اسفندماه سال جاری خورشیدی برگزار خواهد شد.

Share